Licznik rowerowy
© Monika Wisniewska/Fotolia.com

Choć licznik rowerowy kojarzy się przede wszystkim z urządzeniem mierzącym przejechany dystans, nowoczesne urządzenia posiadają o wiele więcej zaawansowanych opcji. Mierzą puls, liczbę spalonych kalorii, a nawet wyznaczają trasę.

 

Licznik rowerowy, mimo popularności aplikacji na smartfony (np. Endomondo czy Wearables), wciąż jest popularnym gadżetem dla rowerzystów.

Jaki licznik rowerowy wybrać?

Zanim podejmie się decyzję o tym, jaki licznik rowerowy wybrać, należy zastanowić się w jakim celu będzie używany.

Osobom, które po prostu lubią jeździć na rowerze, w zupełności wystarczą prostsze modele, które będą pokazywać przede wszystkim:

  • aktualną, średnią i maksymalną prędkość,
  • dystans dzienny i ogólny,
  • czas jazdy,
  • zegar.

Osoby, które jeżdżą na rowerze po to, by schudnąć, powinny zadbać o to, by ich licznik rowerowy miał także licznik spalonych kalorii. Przydatny będzie też wbudowany pulsometr.

 

Natomiast zaawansowani kolarze często potrzebują dokładniejszych pomiarów. Dla nich najlepsze są liczniki, które przypominają przenośne komputery ze względu na mnogość informacji, jakie zbierają, np. licznik rowerowy z kadencją, który mierzy liczbę obrotów korbą na minutę.

Jeżdżąc po trudnym terenie dobrze jest też zadbać o to, by licznik był:

  • wodoodporny,
  • odporny na drgania i wstrząsy,
  • odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Dla osób, które wymieniają opony o różnych szerokościach, przydatna będzie funkcja zapamiętywania ustawień dla drugiego koła.

Liczniki rowerowe – bezprzewodowe i przewodowe

Liczniki mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Choć te drugie uważane są za nowocześniejsze, to niestety zdarza się, że zawodzą. Szczególnie, gdy ich sygnał nie jest kodowany cyfrowo. Mogą bowiem gubić sygnał, a przez to jego odczyty nie zawsze mogą odzwierciedlać rzeczywistość. Z drugiej strony używając ich nie ma ryzyka, że po zaczepieniu o przydrożny krzak kabel nam się odczepi. Przy przewodowych licznikach rowerowych należy dokładnie zabezpieczyć kabel przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

Osoby, które nie są jeszcze zdecydowane, jaki licznik rowerowy potrzebują, mogą najpierw wypróbować aplikacje mobilne, które łatwo zainstalować na swoim smartfonie. Także one pozwalają na zapamiętywanie i wyznaczanie trasy, liczenie kalorii, mierzenie prędkości i dystansu. Zakup lepiej rozważyć dopiero po stwierdzeniu, że informacje z aplikacji nie są wystarczające do odbycia efektywnego treningu.

Więcej na temat trening