GPS rowerowy
© dolomites-image/Fotolia.com

Nawigacja GPS umożliwia odnalezienie trasy bez konieczności posiadania tradycyjnych (papierowych) map. Z funkcji GPS można korzystać na smartfonach, ich główną wadą jest jednak szybkość zużycia baterii.

 

GPS-y rowerowe – samodzielne odbiorniki, montuje się na kierownicy pojazdu za pomocą dołączonego w zestawie uchwytu. Większość urządzeń posiada zaciski i śruby zabezpieczające przed niekontrolowanym wysunięciem się urządzenia z uchwytu.

GPS na rower w telefonie

GPS (Global Positioning System) na smartfonie umożliwia – oprócz podstawowej funkcji wyznaczania trasy – między innymi sprawdzenie średniej i maksymalnej prędkości, czasu jazdy, liczby spalonych kalorii. GPS w telefonie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli trasa naszych wycieczek rowerowych nie jest dłuższa niż kilkadziesiąt kilometrów. Aplikacje na komórkę powodują bardzo szybkie zużycie baterii, dlatego dobrze jest mieć przy sobie zapasową baterię lub ładowarkę słoneczną. Konieczne jest także wyposażenie telefonu w wodoszczelny pokrowiec i uchwyt, za pomocą którego można przymocować urządzenie do kierownicy.

Funkcje GPS-a rowerowego

GPS-y rowerowe w zależności od modelu mają różnorakie funkcje – umożliwiają między innymi prześledzenie historii tras rowerowych i możliwość sprawdzenia pogody.

 

Kupując GPS na rower należy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące parametry:

  • czas pracy baterii – najlepszym rozwiązaniem jest zakup akumulatorów na baterie, które są w stanie zasilać odbiornik nawet przez 20 godzin;
  • wodoszczelność odbiorników GPS – żeby sprawdzić tę funkcję, trzeba poszukać na opakowaniu oznaczenia IPX (Internetwork Packet Exchange – protokołu warstwy sieciowej). Cyfra umieszczona po X oznacza stopień wodoszczelności – najlepsze są modele z 8 (odporne nawet na zanurzenie w wodzie), najgorsze z 0 (brak zabezpieczenia przed wodą);
  • możliwość wgrywania nowych map – jest to opcja bardzo przydatna, ponieważ umożliwia odnalezienie nawet polnych dróg;
  • pamięć – szczególnie godne polecenia są urządzenia z miejscem na włożenie karty SD;
  • odporność na wstrząsy i uderzenia;
  • minimalna temperatura robocza – opcja ważna przede wszystkim dla osób uprawiających turystykę rowerową przez cały rok (niektóre urządzenia nie tracą swojej funkcjonalności nawet przy -20 stopniach Celsjusza).

 

Cena GPS-a waha się w granicach 800-2000 złotych – wszystko zależy od producenta i liczby wbudowanych funkcji. Aby w pełni cieszyć się z zakupu, należy dobrze zastanowić się, które funkcje są nam potrzebne, a które zbędne.

Więcej na temat trening