Ludzie ćwiczący na matach
©Photographee.eu/Fotolia

Dlaczego mata do ćwiczeń powinna być antypoślizgowa?

Ludzie ćwiczący na matach
©Photographee.eu/Fotolia

Mata do ćwiczeń w domu może być matą treningową, do jogi, gimnastyczną czy matą tatami. Rodzaj maty zależy od rodzaju treningu, jaki wykonujesz.

 

Pierwsza cecha, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń w domu, to charakter treningu i grubość maty. Na rynku dostępne są modele:

  • do jogi – to najcieńszy model mat dostępnych na rynku, lekki i łatwy w transporcie , Najważniejszą ich funkcją jest ochrona przed poślizgnięciem się podczas wykonywania asan, kosztują od ok. 30 zł;
  • treningowe – wytrzymałe i mocne maty przeznaczone do bardziej intensywnych ćwiczeń np. fitnessu. Są antypoślizgowe i wykonane najczęściej z pianki. Mogą występować w formie puzzli – elementy można dowolnie łączyć w celu stworzenia optymalnej powierzchni do ćwiczeń. Maty treningowe są nieco droższe od mat do jogi;
  • maty tatami – to grube (ok. 5 cm) maty wykonane z pianki poliuretanowej lub sprasowanej słomy i przeznaczone do treningu wschodnich sztuk walki, kosztują ok. 200-300 zł;
  • gimnastyczne – grube i solidne maty, przypominające materace, spotykane na salach gimnastycznych w szkołach lub ośrodkach sportu i rekreacji, kosztują ok. 30 zł.

Jakie powinny być szczególne cechy maty do ćwiczeń w domu?

Pierwszą cechą maty do ćwiczeń, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jej grubość – jedni uważają, że powinna być jak najgrubsza i wtedy ochroni nasze ciało przed urazami, a inni twierdzą, że im cieńsza mata, tym bardziej użyteczna i przydatna. Wszystko zależy od preferencji, jednak dla osoby ćwiczącej w domu polecany jest model grubszy – od 1 cm w górę). Jej długość powinna wynosić co najmniej 2 metry (całe ciało powinno znajdować się na macie). Najlepiej by jej powierzchnia była gładka, ponieważ ułatwia to czyszczenie.

 

Nowością na rynku są tzw. modele smartmat. Są to maty przeznaczone do uprawiania jogi i mają wkomponowane w zewnętrzną powierzchnię sensory odbierające informacje, pochodzące z ciała człowieka. Co istotne – połączone są za pomocą technologii Bluetooth z aplikacją z telefonu, która integrując się z ciałem proponuje kolejne ćwiczenia. Jest to bardzo innowacyjny produkt, który również jest bardzo kosztowny. Za taką matę musi zapłacić ok. 1 000 złotych.

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47