Ludzie na bieżniach
©Kzenon/Fotolia

Elektryczna czy mechaniczna, czyli jaką bieżnię kupić do ćwiczeń w domu?

Ludzie na bieżniach
©Kzenon/Fotolia

Bieżnia mechaniczna nie posiada silnika, nie można na niej ustawić programu treningowego. Jest za to zdecydowanie tańsza od bieżni elektrycznej.

 

  • Bieżnia elektryczna – jest to model, który posiada wbudowany silnik, przez co pas biegowy porusza się sam po włączeniu urządzenia. Posiada wiele funkcji dodatkowych: ustawienie funkcji programu treningowego, profil użytkownika czy poziom amortyzacji podłoża. Dostępna jest w cenie od 900 złotych wzwyż.
  • Bieżnia mechaniczna (inaczej nazywana magnetyczną) jest prosta w konstrukcji. Nie posiada silnika, przez co napędzana jest przez użytkownika. Nie posiada dodatkowych funkcji jak bieżnia elektryczna, ponieważ nie ma zautomatyzowanej konstrukcji. Czasami przyrząd posiada jedynie ekran wyświetlający pokonane kilometry lub czas trwania treningu. Jej koszt to od 600 złotych wzwyż.

 

Co ważne, przy zakupie bieżni elektrycznej należy od razu zdecydować się, czy będziemy na niej maszerować czy biegać. Zależy od tego wybór silnika o mniejszej lub większej mocy. Takiego problemu nie będzie przy zakupie bieżni mechanicznej napędzanej samodzielnie. Niestety jednym z ważnych mankamentów bieżni mechanicznej jest brak amortyzacji przy marszu lub biegu. Bieżnie mechaniczne często są twarde, co zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Więcej na temat trening
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47