Stalowa rura
©salamahin/Fotolia

Drążek do ćwiczeń we własnym ogródku – jak go zrobić?

Stalowa rura
©salamahin/Fotolia

Drążek do podciągania to przyrząd do ćwiczeń, na którym można trenować mięśnie pleców, ramion, barków i brzucha. Drążki, które możesz zamontować w domu, w futrynie drzwi, możesz kupić w sklepach ze sprzętem sportowym. Jeśli chcesz trenować na drążku w ogródku, możesz zrobić go sam.

Czego potrzebujesz do zrobienia drążka do podciągania?

Do zrobienia drążka do podciągania potrzebna ci będzie wytrzymała, pusta w środku, stalowa rura, np. instalacyjna. Powinna ona mieć taką średnicę, żebyś mógł objąć rurę dłonią i nie pozostawało wtedy zbyt dużo wolnego miejsca. Możesz ją kupić w sklepach z artykułami budowlanymi. Metr bieżący rury kosztuje ok. 30 zł.

 

Kolejną rzeczą, którą powinieneś nabyć w sklepie budowlanym jest wytrzymały, stalowy łańcuch z karabińczykiem. Jego długość powinna wynosić przynajmniej 3 razy tyle co długość rury. To, ile metrów łańcucha będziesz potrzebować, zależy jednak nie tylko od długości rury, ale też wysokości, na jakiej chcesz ją umieścić i tego, w jaki sposób chcesz ją przyczepić. Cena za metr bieżący takiego łańcucha to ok. 20-30 zł.

Jak wykonać drążek do podciągania?

Przeciągnij łańcuch przez środek drążka. Znajdź w swoim ogrodzie miejsce, w którym będziesz mógł przymocować drążek. Najlepiej byłoby umieścić go pomiędzy dwoma silnymi, zdrowymi drzewami, które znajdują się niedaleko siebie. Oplącz je łańcuchem z każdej strony tak, żeby ustabilizować drążek. Powinien on znaleźć się równolegle do powierzchni ziemi. Całkowita stabilizacja takiego drążka nie jest jednak możliwa. Sprawia to, że ćwiczenie na samodzielnie wykonanym drążku angażuje dodatkowe partie mięśni, które podtrzymują ciało podczas podciągania.

Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47