kajak pneumatyczny
© forcdan/Fotolia.com

Kajak pneumatyczny – kryteria wyboru

kajak pneumatyczny
© forcdan/Fotolia.com

Kajak pneumatyczny jest mobilny, ale pływanie nim wymaga większego wysiłku niż używanie kajaka sztywnego. Nadaje się do spływów rzekami o spokojnym nurcie i pływania po jeziorach.

 

Kajak pneumatyczny to rodzaj kajaka składanego, nie zawiera jednak stelażu ani innych elementów do montażu. Przed użyciem wystarczy go nadmuchać. Używając aluminiowych wioseł, warto na wyprawę zabrać rękawiczki sportowe, by uniknąć otarć po kilku godzinach wiosłowania.

Wybór kajaka pneumatycznego: wytrzymałość, typ rekreacji

Kajak pneumatyczny nie jest przeznaczony na trudne górskie spływy, lepiej unikać też pływania w nim po płytkich wodach o niepewnym dnie, bo można przebić materiał poszycia i zniszczyć sprzęt.

 

Istotnym parametrem jest sterowność kajaka pneumatycznego, która zdecydowanie ustępuje sterowności kajaków sztywnych. Przez to pływanie kajakiem pneumatycznym wymaga większego wysiłku. Ten typ sprzętu jest też powolny i mało zwinny, ale na wodzie ma dużą stabilność, więc trudno go wywrócić.

 

Kajak pneumatyczny najlepiej nadaje się zatem do wycieczek po rzekach z niewielką liczbą przeszkód i o spokojnym nurcie oraz do pływania po jeziorach.

Mobilność kajaka pneumatycznego i serwis

Zaletą kajaka pneumatycznego jest jego duża mobilność. Bez trudu da się go przenosić, gdy jest złożony, a jego pompowanie zajmuje około 10 minut. Po złożeniu waży około 10-12 kilogramów. Jest to duża zaleta względem kajaka sztywnego, którego przewożenie wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów (np. przyczepy samochodowej ze stelażem do przewożenia kajaków). Pod względem mobilności kompromisem są kajaki składane ze stelażem lub typu origami (z plastiku i prowadnic).

 

Kajak pneumatyczny łatwo utrzymać w dobrym stanie, jeśli nie pływa się po wodach z dużą ilością przeszkód takich jak wystające gałęzie i ostre kamienie. Mniejsze uszkodzenia i dziury da się załatać przy pomocy zestawu do napraw, który kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Cena kajaka pneumatycznego

Ceny kajaków pneumatycznych rosną wprost proporcjonalnie do jakości sprzętu i wahają się od 300 do 3800 złotych. Najtańsze kajaki pneumatyczne są zwykle zrobione z cienkich materiałów podatnych na uszkodzenia i odkształcanie podczas używania. Są też trudniejsze w sterowaniu i mniej stabilne, zwłaszcza jeśli dziób nie jest wzmocniony. Kajaki pneumatyczne kosztujące około 1500-2000 złotych są optymalnym rozwiązaniem dla zapalonych amatorów kajakarstwa. Sprzęt z najwyższej półki cenowej można wykorzystywać również do bardziej ekstremalnych wypraw, ale lepiej nie używać go na rwących górskich strumieniach.


Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05