mężczyzna sprawdza pulsometr
©BillionPhotos.com/fotolia

Jak wybrać pulsometr ze względu na funkcje i przeznaczenie urządzenia

mężczyzna sprawdza pulsometr
©BillionPhotos.com/fotolia

Pulsometr pozwala kontrolować pracę serca, której wskaźnikiem jest tętno. Pulsometr pozwala śledzić efektywność treningu. Urządzenie to jest przydatne zarówno osobom, które chorują na serce, a nie chciałyby rezygnować ze sportu, tym, które chcą zwiększyć efektywność treningu, jak i tym, które trenują szczególnie intensywnie i chcą zapewnić sobie przy tym bezpieczeństwo.

Podstawowe funkcje pulsometrów

Klasyczny pulsometr składa się z pasa z czujnikiem pracy serca, umieszczanego na wysokości piersi oraz urządzenia przypominającego zegarek, który zakłada się na rękę. Dostępne są też pulsometry jednoczęściowe, bez pasa piersiowego, ale nie mierzą one tętna tak dokładnie, jak pulsometry klasyczne.

Typowy pulsometr na ogół wyposażony jest w następujące funkcje:

  • zegar i kalendarz,
  • stoper,
  • licznik spalonych kalorii,
  • podświetlany wyświetlacz,
  • ranking wyników osiąganych podczas poprzednich treningów,
  • możliwość wprowadzenia swojego HRmax, czyli takiego pulsu, przy którym trening najbardziej intensywnie spala tkankę tłuszczową.

Rodzaj wysiłku fizycznego a wybór rodzaju pulsometru

Wybór pulsometru powinien zależeć od tego, jaki rodzaj treningu preferujemy. Osobom, które chcą kontrolować tętno podczas czysto rekreacyjnych aktywności, wymagających umiarkowanego wysiłku: spacer, marsz z kijkami, jazda na rowerze w łatwym terenie, wystarczy jednoczęściowy pulsometr zakładany na rękę.

 

Klasyczny pulsometr będzie odpowiedni dla osób, które uprawiają sporty wymagające większego wysiłku, np. regularnie biegają lub wykonują inne ćwiczenia aerobowe, intensywnie ćwiczą na siłowni, jeżdżą na rowerze w terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu.

Rodzaj wysiłku fizycznego a dodatkowe funkcje pulsometru

Przy specyficznych formach i warunkach treningu przydatne mogą być pewne dodatkowe funkcje pulsometrów. Do pływania koniecznie należy wybrać pulsometr wodoszczelny. Oprócz mierzenia tętna podczas jazdy na rowerze czy intensywnego marszu przyda się funkcja mierzenia kilometrów, pomiar nachylenia terenu, GPS oraz termometr i barometr.

 

Przy wyborze warto zwrócić też uwagę na intuicyjność korzystania z pulsometru oraz dostępność poszczególnych funkcji. Podczas jazdy na rowerze zerkanie na pulsometr zamieszczony na zegarku i wciskanie przycisków może być nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne. Z tego względu pulsometry często można obsługiwać za pomocą przycisku bezdotykowego: informacje pokazują się po przyłożeniu nadgarstka, na którym znajduje się czujnik do paska zamieszczonego np. na kierownicy roweru.

 

Najprostszy jednoczęściowy pulsometr można kupić już za 60-80 zł. Pulsometr klasyczny – już za ok. 150 zł. Trudno jest wskazać górną granicę cenową pulsometrów. Cena zależy m.in. od jego marki oraz funkcji, w które jest wyposażony. Profesjonalne pulsometry mogą kosztować nawet 3000-4000 zł.

 

Więcej na temat trening
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05