Kobieta z plecakiem spaceruje po górach.
©Alena Ozerova/stock.adobe.com

Wakacje w górach - o czym pamiętać, na co uważać, jak się przygotować?

Kobieta z plecakiem spaceruje po górach.
©Alena Ozerova/stock.adobe.com

Wakacyjne wyjazdy w góry wprawdzie nie są tak popularne, jak wakacje nad morzem, ale mają swoich zwolenników. Osoby mające doświadczenie związane z wyjazdami w góry nie powinny mieć problemów z odpowiednim przygotowaniem się na takie wakacje. W przeciwieństwie natomiast do tych, którzy z górami mieli niewiele wspólnego. To właśnie tej drugiej grupie osób polecamy niniejszy tekst!

Wakacje w górach są dosyć specyficzne, ponieważ poza wypoczynkiem trzeba też nastawić się na spory wysiłek. Dla wielu osób taka forma aktywności jest relaksująca i dlatego decydują się na wyjazdy w góry. Jeżeli zatem ktoś źle znosi wysiłek i ma problemy z kondycją, to nie powinien się nastawiać na górskie wojaże.

 

Co zabrać ze sobą na wakacje w góry?

Wyjazd góry zazwyczaj (choć nie zawsze) ma w założeniu spędzanie większości czasu na łonie natury i przemierzanie górskich szlaków. Jeśli jednak taki cel przyświeca wyprawie, to przygotowanie się do niej wymaga nieco więcej czasu aniżeli pakowanie walizek na wakacje nad wodą. Dlatego też trzeba zadbać o:

  • odpowiedni plecak - typowo górskie modele charakteryzują się tym, że są możliwie najlżejsze i najbardziej funkcjonalne,
  • obuwie do pieszych wędrówek - z przeznaczeniem do wyjść w góry. Wycieczki po szlakach górskich w zwykłym, codziennym obuwiu albo sandałach (co wcale nie zdarza się tak rzadko) może być niebezpieczne,
  • mapę turystyczną i/lub przewodnik,
  • kijki trekkingowe - polecane zwłaszcza początkującym amatorom wyjść w góry,
  • zestaw pierwszej pomocy - taki, który będzie zawierał m.in. bandaż, plastry i wodę utlenioną,
  • numery telefonów Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR).

 

Powyższe pozycje stanowią listę rzeczy, która powinna być obowiązkowa przed każdym wyjściem w góry. Jeśli chodzi natomiast o to, co powinno znaleźć się oprócz tego w walizkach na wakacje w górach, to najwięcej zależy od indywidualnych preferencji. Podstawę zawsze powinny stanowić ubrania na każdą pogodę, dodatkowe buty na zmianę oraz zestaw kosmetyków.

 

Podstawowe zasady wypraw w góry

Niezależnie od tego czy ktoś wybiera się na górską wycieczkę sam czy z towarzyszem, powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. O konieczności poruszania się po wyznaczonych szlakach chyba nie trzeba przekonywać, ale poza tym należy pamiętać o:

  • regularnym sprawdzaniu prognozy pogody,
  • dokładnym planowaniu wyjścia w góry (wyznaczenie realnego celu i określenie czasu),
  • pozostawieniu informacji na temat wyjścia w miejscu pobytu.

Góry bywają zdradliwe i niebezpieczne, dlatego warto stosować się do wymienionych zasad. Pomagają one nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo osoby podróżującej, ale również innych innych amatorów górskich wypraw i ratowników GOPR.

Więcej na temat ubrania akcesoria Modne buty Urlop
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29