Adrenalina to hormon, który jest wydzielany w momencie silnego stresu lub zagrożenia życia. Substancja sprawia, że ludzie są w stanie robić rzeczy ponad swoje siły. Najłatwiej osiągnąć wysoki poziom adrenaliny, uprawiając sporty ekstremalne, skacząc na bungee lub ze spadochronem. Inne popularne sporty podnoszące poziom adrenaliny to BASE jumping, downhill, kitesurfing, parkour i highline.

Reklama

Adrenalina to hormon pierwotnie pozwalający przetrwać konfrontację z groźnym zwierzęciem lub poradzić sobie w trudnych warunkach. Obecnie można podnieść poziom tego hormonu, uprawiając sporty ekstremalne.

Czym jest adrenalina?

Adrenalina (epiferyna) jest hormonem odpowiadającym za reakcje obronne w sytuacjach stresowych lub w momencie zagrożenia życia. Substancja pobudza do działania, walki lub ucieczki, wyzwalając ogromne pokłady energii. Dzięki niej można wykonywać czynności ponad swoje siły. Ludzie z podwyższonym stopniem adrenaliny są skłonni robić rzeczy, na które nie byłoby ich stać w zwykłych warunkach. Hormon ten rozszerza drogi oddechowe, zwiększa akcje serca oraz przyspiesza przepływ krwi w mięśniach, aby były wydajniejsze. Dzięki temu człowiek jest w stanie szybciej biegać i sprawniej działać.

Sporty ekstremalne – najlepszy sposób na wyrzut adrenaliny

Najwięcej adrenaliny wydziela się w sytuacji zagrożenia życia. Najlepszym sposobem na wyrzut tego hormonu jest więc uprawianie sportów ekstremalnych. Najpopularniejsze z nich to:

  • BASE jumping – skakanie ze spadochronem ze stosunkowo niskich wysokości bez zapasowego sprzętu. Największe ryzyko stanowią bliskie obiekty, takie jak góry czy mosty. Wystarczy bowiem podmuch wiatru, aby skoczek zginął rozbity o skałę. Nie zniechęca to jednak śmiałków przed ryzykowaniem życia w tak niebezpiecznych warunkach!
  • Downhill – jest to zjazd rowerem po stromym i wąskim stoku. Sport jest niezwykle urazowy, szczególnie w trudnym terenie, na kamienistym podłożu i przy dużej szybkości. Maksymalna prędkość, jaką udało się osiągnąć na downhillu to 270 km/h! Jest to więc sport dla najodważniejszych!
  • Parkour – celem sportu jest najszybsze pokonywanie przeszkód ulicznych bez dodatkowych akcesoriów i pojazdów. Tylko za pomocą możliwości fizycznych, takich jak bieganie, wspinaczka i skakanie, pokonuje się ściany, bariery, żywopłoty i schody. Uczestnicy skaczą po dachach wysokich budowli lub robią akrobacje nad schodami.
  • Kitesurfing – sport polegający na skakaniu na desce surfingowej nad powierzchnią wody będąc przyczepionym do latawca. Przy mocnym wietrze osiąga się prędkość nawet do 100 km/h! W tym sporcie bardzo łatwo o kontuzję, jednak kitesurferzy zaryzykują wiele, aby przeżyć niesamowitą dawkę adrenaliny unosząc się w powietrzu!
  • Highline – jest to metoda chodzenia po linie na olbrzymich wysokościach. Wyczynowcy robią różne akrobacje na linie, rozciągniętej nad przepaścią lub szczeliną górską. Śmiałkowie, którzy są w stanie poruszać się na linie na wysokości ponad 1000 m nad ziemią czują niesamowite pokłady adrenaliny. Emocje doznawane na linie działają na śmiałków jak narkotyk, więc napędzają ich do coraz niebezpieczniejszych wyczynów i stanowią nawet silne uzależnienie psychiczne!
Reklama

Uzależnienie od adrenaliny – agresja, skrajne zainteresowania

Uzależnienie od adrenaliny objawia się tym, że osoba mimo fizycznych i psychicznych problemów nie rezygnuje z uprawiania aktywności. Ludzie uzależnieni od sportów ekstremalnych, które powodują stały wyrzut tego hormonu widzą, że dana aktywność przynosi coraz więcej szkody, jednak nie chcą oni z tego zrezygnować. Nadmierne produkowanie adrenaliny powoduje agresję i zainteresowania, które budzą skrajne emocje. Leczenie uzależnienia od adrenaliny najczęściej odbywa się u psychoterapeuty.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama