kobieta z łyżwami
©petunyia/Fotolia

Pierwsze kroki na lodowisku, czyli instrukcja dla początkujących łyżwiarzy

kobieta z łyżwami
©petunyia/Fotolia

Jak jeździć na łyżwach, żeby nie upaść, nie nauczy żaden instruktaż. Utrata równowagi może się zdarzyć nawet najbardziej wprawionym łyżwiarzom, lecz nie powinno to zniechęcać, bo opanowanie techniki – które, wbrew pozorom, nie jest trudne – minimalizuje ryzyko.

 

Wywrotki na łyżwach bywają bolesne i niebezpieczne, dlatego prócz samej jazdy, trzeba opanować też sztukę upadania i podnoszenia się.

Jazda na łyżwach: jak się przygotować?

Najważniejszy dla początkującego łyżwiarza jest wybór odpowiednich łyżew. Muszą one idealnie przylegać do stopy – zarówno zbyt luźne, jak i nadmiernie uciskające, mogą spowodować bolesne otarcie, które uniemożliwi kontynuowanie nauki. Podczas zakładania łyżew trzeba pamiętać, by szczelnie je zacisnąć (jak najwyżej się da). Przy większości lodowisk obrzeże wyłożone jest gumową matą, po której można chodzić na łyżwach. Naukę jazdy dobrze jest zacząć od spaceru po niej – taka rundka oswoi stopy z łyżwami (jest to ważne zwłaszcza dla osób, które nigdy nie jeździły na rolkach).

Nauka jazdy na łyżwach krok po kroku

Bezpiecznie wejść na lodowisko można dopiero wtedy, gdy chodzenie po macie nie sprawia większych trudności. Na początku trzeba trzymać się barierki i, stojąc przy niej, próbować sunąć nogami po lodzie, wzdłuż krawędzi lodowiska. Dobrze jest uczyć się w towarzystwie kogoś, kto potrafi jeździć – pomóc mogą nie tylko jego rady, ale możliwość przytrzymania się go za rękę podczas odchodzenia od barierki. Podczas samodzielnej nauki jazdy na łyżwach, pierwsze próby lepiej rozpocząć od puszczenia barierki i pozostania w takiej odległości, by móc – w razie potrzeby – ponownie za nią złapać.

 

Stojąc na lodzie bez podtrzymywania się, warto spróbować wykonać kilka przysiadów (to pomoże w koordynacji ruchów). Potem trzeba zacząć iść do przodu – tak samo jak podczas poruszania się po macie. Kiedy to się uda, można przystąpić do jazdy:

  • Rozstawić nogi na szerokość bioder.
  • Lekko pochylić tułów (nigdy nie odchylać do tyłu!).
  • Ugiąć delikatnie kolana i łokcie.
  • Przenieść ciężar ciała na jedną nogę i skierować ją po przekątnej do przodu.
  • To samo powtórzyć z druga nogą.

 

Na początku ruchy nie będą płynne, ale w miarę ćwiczenia staną się bardziej rytmiczne, coraz szybsze i pewniejsze. Mimo wszystko, przy pierwszych próbach warto trzymać się z dala od środka lodowiska, gdzie ćwiczą bardziej wprawieni łyżwiarze.

Hamowanie na łyżwach, czyli jak uniknąć upadku?

Jadąc na łyżwach, bardzo łatwo stracić równowagę, zwłaszcza jeśli lodowisko jest zatłoczone i łyżwiarze zahaczają o siebie. Upadku podczas nauki jazdy można uniknąć, jeśli opanuje się umiejętność hamowania. Hamowanie na łyżwach polega na ustawieniu ostrzy w taki sposób, by zaczęły trzeć o lód. Aby do tego doprowadzić, trzeba ustawić jedną nogę lekko w poprzek (skierować czubek jednej łyżwy ku drugiej łyżwie) i mocno zaprzeć się stopami. Trzeba tylko uważać, by nie rozstawić nóg zbyt daleko od siebie ani nie prostować się (lepiej upaść na kolana niż uderzyć głową o lód).

Upadek na łyżwach: jak się podnieść?

Kiedy zdarzy się upadek na łyżwach, trzeba reagować szybko, bo, leżąc na lodzie, stwarza się niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Najważniejsze, by podczas upadku zamortyzować uderzenie: ugiąć kolana, wyciągnąć przed siebie zgięte ręce i pochylić tułów (a jeszcze lepiej: odchylić się na bok). Już w momencie kiedy dłonie dotykają lodu, trzeba zacisnąć pięści, bo po wyciągniętych palcach ktoś może przejechać. Aby szybko wstać, należy oprzeć ciężar ciała na rękach i kolanach, a następnie zdecydowanymi ruchami umieścić jedną stopę między dłońmi, dołączyć do niej drugą stopę i wyprostować się. 

Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47