Narciarz
©lassedesignen/Fotolia

Jak dobrać narty? Do narciarza, jego umiejętności i stylu jazdy

Narciarz
©lassedesignen/Fotolia

Dobre narty powinny być dopasowane nie tylko do stylu jazdy i warunków fizycznych narciarza, ale i do jego umiejętności. Od tych wszystkich czynników zależy typ i długość nart. Marka i wygląd są dowolne i zależne od upodobań.

Narty powinny być dobrane do stylu jazdy

Dobranie nart nie jest trudne, gdy zna się swój poziom zaawansowania i wiadomo, na jakich trasach będzie się szusować. Dwa rodzaje nart dla początkujących narciarzy to allround oraz all mountain. Te drugie nadają się zarówno do jazdy po stoku, jak i poza nim, dlatego kupują je i amatorzy, i narciarze z doświadczeniem. Są stabilne, szerokie i łatwo w nich skręcać, ponadto są uniwersalne, jeśli chodzi o warunki panujące na stoku. Typy race, cross, freeride, freestyle, telemark czy short skis są wybierane przez tych, którzy na nartach czują się jak ryba w wodzie i dla których zwykła jazda po trasach schodzi na drugi plan. Wymienione rodzaje nart służą do jazdy poza trasami, do wykonywania ewolucji, jazdy szybkiej, z wieloma skrętami i po trasach oblodzonych.

Warunki fizyczne i umiejętności są ważne w tym, jak dobrać narty

Bardzo duże znaczenie dla wybrania dobrych nart mają waga i wzrost narciarza. Ze względu na te parametry dobiera się długość nart. Nie tak dawno długość nart dopasowywało się do wzrostu na podstawie tabelek producentów. Jednak aby prawidłowo wybrać narty, trzeba uwzględnić także wagę i umiejętności osoby, która będzie na owych nartach jeździła. Zbyt długie narty mogą zniechęcić, ponieważ trudno operować nimi osobie o małym doświadczeniu. Jednak u osób z kilkoma zbędnymi kilogramami narty muszą być nieco dłuższe, żeby dzięki temu zapewniały stabilność. Dla początkujących narciarzy o proporcjonalnej sylwetce najlepsze będą niezbyt długie narty. Zwykle długość nart uzależniona od umiejętności narciarskich osoby, dla której są przeznaczone, przedstawia się następująco: początkujący narciarz – narty sięgające do brody, średniozaawansowany – narty sięgające do nosa, a zaawansowany – do czoła.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30