kijki do nordic walking
©vetal1983/Fotolia

Kijki do chodzenia są produkowane w długościach co 5 cm. Początkujący wybierają nieco mniejszą długość niż wychodzi ze wzoru, a po nabyciu doświadczenia mogą wymienić je na dłuższą wersję.

 

Nordic walker powinien być ubrany stosownie do pogody, nosić wygodne obuwie i trzymać w rękach parę solidnych kijków. Sprzęt lepszych, renomowanych firm może mieć nawet dożywotnią gwarancję.

Jak chodzić z kijkami do nordic walking - technika

Nordic walking wymyślono, aby uzupełnić treningi fińskich biegaczy narciarskich w ciągu lata. To połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sylwetka powinna być wyprostowana, chód - dość swobodny, podobny do naturalnego, z krokami rozpoczynanymi od pięty, z wybiciem z palców. Nogi i ręce mają pracować naprzemiennie – przy kontakcie prawej pięty z podłożem, stawia się na nim skierowany ukośnie w tył lewy kijek.

Kijki do nordic walking, a kijki trekkingowe

Marsz z kijkami do nordic walking jest nawet do 50% skuteczniejszy niż bez ich użycia, a technika chodzenia nie jest bardzo skomplikowana. W odróżnieniu od nienadających się do chodzenia po płaskich powierzchniach kijów trekkingowych, kijki do nordic walking są proste. Na wyprofilowanej rączce znajduje się rękawiczka z otworem na kciuk, umożliwiająca odpowiedni chwyt kijka i zapobiegająca jego upuszczeniu. Zakończenie stanowi grot do odpychania i nakładana na niego gumowa nakładka, dostosowana do różnego podłoża.

Czy przy wyborze kijków do chodzenia kierować się ich długością?

Przy wyborze kijka do chodzenia kluczowa rolę odgrywa wzrost chodziarza. Idealnej długości kijek do nordic walking powinien stanowić 68% wzrostu osoby początkującej albo 72% w przypadku osoby zaawansowanej. Można obliczyć to za pomocą wzoru: długość kijka = 0,68 lub 0,72 x wzrost w cm. Jednoczęściowe kijki produkuje się w długościach co 5 cm, np. 120, 125, 130 cm. Wynik trzeba zawsze zaokrąglić w dół do najbliższego progu. Przykładowo osoba początkująca o wzroście 178 cm wybierze kijek o długości 120 cm, a po osiągnięciu wprawy będzie go mogła zmienić na 125 cm.

Cena kijów do nordic walking

Dobry kijek powinien posiadać trwały i lekki trzonek, np. w 100% karbonowy. W sprzedaży można znaleźć sprzęt do chodzenia nawet za 30 zł. Wątpliwe jest, żeby posłużył długo i odciążał stawy, zapobiegając urazom. Na początek najlepiej wybrać kijki średniej klasy. Może to być wydatek rzędu 200 zł. 

Więcej na temat trening modelowanie sylwetki