Ćwicząca kobieta
©SolisImages/Fotolia

Skręty brzucha to ćwiczenia, dzięki którym odzyskasz talię

Ćwicząca kobieta
©SolisImages/Fotolia

Skręty brzucha to ćwiczenia, które angażują do pracy mięśnie skośne brzucha, mięśnie proste brzucha oraz tzw. prostowniki grzbietu. Aby wprawić je w ruch należy intensywnie obrać tułowiem w prawo i w lewo, utrzymując proste plecy oraz biodra w tym samym miejscu.

 

Przy ćwiczeniach skrętów tułowia ważne jest, aby stopy stały na podstawie stabilnie i nie odrywały się od podłoża.

Skręty tułowia: przykłady ćwiczeń na stojąco

Skręty możesz wykonywać na stojąco pod warunkiem, że masz pewność, że „nie zakręci ci się w głowie, kiedy będziesz intensywnie obracać się w prawo i lewo. Oto przykłady:

  • Stoisz w lekkim rozkroku, ramiona zgięte w łokciu unosisz przed siebie. Skręcasz ciało płynnie w prawo i lewo w tym samym rytmie. Nie wykonuj ćwiczenia zbyt długo, maksymalnie powtórzeń powinno być ok. 15 na jeden bok. Możesz też ręce złączyć przed sobą, jeżeli będzie ci tak wygodniej.
  • Pozostajesz w podobnej pozycji, jak powyżej jednak trzymaj przed sobą coś ciężkiego, np. ciężarki. Obciążenie wprawi w ruch mięśnie ramion. Liczba powtórzeń zbliżona do 15.

Skręty tułowia: przykłady ćwiczeń na siedząco

Najbezpieczniej wykonywać skręty tułowia na siedząco – w razie zawrotów głowy nie upadniesz, a jeśli już to z bezpieczniejszej wysokości. Oto przykłady ćwiczeń:

  • Usiądź na krześle, wyprostuj plecy, ręce zgięte w łokciach wyciągnij przed siebie. Zacznij skręcać tułów w prawo i lewo, utrzymując stopy stabilnie na podłodze. Wykonaj 20 razy na jeden bok.
  • Usiądź na podłodze, nogi rozstaw szeroko i ułóż ręce jak we wcześniejszym ćwiczeniu. Wykonuj skręty dbając o proste plecy. Tutaj również wykonaj 20 powtórzeń.

 

Jeżeli masz możliwość możesz również spróbować ćwiczyć przy pomocy drążka. Przy takim ćwiczeniu musisz usiąść, położyć drążek na ramiona, a same ręce położyć na przyrząd – aby wyglądało jakbyś chciał go złapać od góry. Skręty w tym przypadku muszą być wolniejsze, pamiętaj by nie ruszać przy nich głową. Powtórz je maksymalnie 10 razy na jedną stronę.

Więcej na temat trening
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30