Siłownie zewnętrzne.
© lightven/Adobe Stock

Bezpieczne ćwiczenia na siłowni miejskiej. Podstawowe zasady treningu

Siłownie zewnętrzne.
© lightven/Adobe Stock

Siłownie miejskie od kilku lat zyskują na popularności. Dzięki temu, że korzystanie z nich nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat, coraz więcej osób decyduje się na taką formę aktywności fizycznej. Tak, jak uprawianie każdego innego sportu, tak i ćwiczenie na siłowni miejskiej rodzi ryzyko odniesienia kontuzji. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego treningu.

 

Mimo że ogólnodostępne siłownie zewnętrzne zostały zaprojektowane tak, aby nie sprawiały użytkownikom problemów w korzystaniu z nich, to w kwestii bezpieczeństwa najwięcej zależy od użytkowników. Szczególną uwagę na odpowiednie korzystanie z maszyn powinny zwracać osoby początkujące, które najbardziej narażone są na kontuzje.

Jak przygotować się do treningów na siłowni miejskiej?

Aby ćwiczenia na siłowni miejskiej dawały satysfakcję i nie zagrażały zdrowiu osoby trenującej, warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z dostępnym sprzętem. W większości zewnętrznych siłowni przy każdym urządzeniu znajduje się szczegółowy opis na temat zasad korzystania i tego jakie partie mięśni będą pracowały podczas ćwiczeń. Często takie informacje są opatrzone grafiką, która dodatkowo ułatwia wdrożenie założeń w życie.

 

Obchód i sprawdzenie opisów wszystkich maszyn zajmuje około 10-15 minut. Warto go wykonać nie tylko ze względu na samo bezpieczeństwo, ale również w celu zaplanowania odpowiedniego treningu. Z racji tego, że nie wszystkie siłownie zewnętrzne posiadają taki sam sprzęt, dobrze jest dokładnie sprawdzać każdy nowy obiekt na którym zaczyna się ćwiczyć.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami na maszynach

Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia się wykonuje, przed rozpoczęciem treningu właściwego konieczna jest dokładna rozgrzewka. Powinna ona trwać od 5 do 7 minut. W tym czasie trzeba przygotować do większego wysiłku wszystkie partie mięśni. Można to zrobić, wykonując kilka serii prostych ćwiczeń, takich jak:

  • trucht w miejscu,
  • pajacyki,
  • krążenia rąk, nóg, tułowia, głowy,
  • przysiady,
  • pompki,
  • wykroki chodzone bez obciążeń.

 

Powyższe ćwiczenia są jedynie propozycją. W zależności od potrzeb i możliwości można je urozmaicać i modyfikować. Nie można też zapominać o tym, aby po zakończonym treningu siłowym, wykonać kilkuminutowe rozciąganie ciała. Chroni ono przed przykrymi skutkami intensywnych treningów, jakimi bywają tzw. zakwasy.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17