Flyboarding
© Tyron Molteni/Fotolia.com

Flyboarding, czyli latanie nad wodą – pomysł na prezent dla każdego

Flyboarding
© Tyron Molteni/Fotolia.com

Flyboarding polega na unoszeniu się nad wodą na desce, która jest połączona długimi wężami do turbiny skutera wodnego. Dzięki niej można wykonywać akrobacje, delfinie skoki, nurkowania lub po prostu polatać nad wodą. Woda spod deski jest wyrzucana pod tak dużym ciśnieniem, że osoba stojąca na flyboard unosi się w powietrze nawet do 15 metrów. Opanowanie techniki latania nad wodą zajmuje kilka minut, ale ze względów bezpieczeństwa instruktorzy czuwają przez cały czas trwania lotu.

Czy każdy może uprawiać flyboarding?

Nie ma przeciwwskazań do uprawniania flyboardingu – nawet nie trzeba umieć pływać, by latać na desce. Przed wejściem na deskę zawsze zakłada się kamizelkę wypornościową, dzięki której po upadku do wody szybko wraca się na jej powierzchnię. Również wiek nie jest przeszkodą, choć osoby poniżej 18 roku życia powinny uprawiać ten sport wodny albo w obecności rodziców, albo przedstawiając wcześniej ich pisemne pozwolenie. Flyboarding nie jest sportem tylko dla szczupłych i lekkich ludzi. Także osoby przy tuszy mogą go uprawiać, jednak im większa waga, tym niżej można się wznieść.

Gdzie można uprawiać flyboarding?

Do latania nad wodą na flyboard potrzebny jest duży zbiornik wodny, stąd jest bardzo popularny na Mazurach i nad morzem. Flyboarding nad Morzem Bałtyckim jest dostępny min. w Sopocie. Jednak także mieszkańcy miast mogą uprawiać flyboarding w okolicznych ośrodkach. np. niedaleko Warszawy latanie nad wodą jest dostępne w Zegrzu nad Zalewem Zegrzyńskim, a w Poznaniu – nad Jeziorem Kierskim.

Flyboarding na prezent

Flyboarding jest dostępny w Polsce od niedawna, co czyni go oryginalnym pomysłem na prezent, zapewniającym dużo niezapomnianych emocji. Firmy oferujące flyboarding zwykle wliczają w cenę nagranie filmu w jakości HD, co jest wspaniałą pamiątką po takich emocjach. Osoba, która otrzymała voucher na flyboarding, może przyjść razem z osobami towarzyszącymi, które będą obserwowały jej akrobacje.

Ile kosztuje flyboarding?

Cena flyboardingu jest różna i zależy od firmy oferującej tę przyjemność. 10 minut lotu kosztuje 100-200 złotych, a 30 od 250 do 600 złotych. Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup urządzenia do flyboardingu, ponieważ cena zestawu to co najmniej 20 tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszt dobrej klasy skutera wodnego, czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Więcej na temat trening
Przeładuj

Daria Widawska o zarobkach w czasach pandemii! "Był czas zarabiania większych pieniędzy i nie odłożyliśmy"

zobacz 02:08