Kobieta biega nad brzegiem morza.
©Tropical studio/stock.adobe.com

Fitness na plaży, czyli ciekawa forma aktywności na lato

Kobieta biega nad brzegiem morza.
©Tropical studio/stock.adobe.com

Fitness jest formą aktywności fizycznej, którą można praktykować nie tylko w sali na siłowni. Świetnym pomysłem na urozmaicenie wakacyjnego wyjazdu może być uprawianie fitnessu na plaży. Taka forma ćwiczeń powinna przypaść do gustu w szczególności kobietom, które poprzez aktywny wypoczynek chcą spalić kalorie i wyrzeźbić swoją sylwetkę.

 

Fitness na plaży pod względem wykonywanych ćwiczeń praktycznie nie różni się od popularnych zajęć fitness w klubach sportowych czy siłowniach. Na plaży wachlarz możliwości jest nieco mniejszy, ale nie oznacza to monotonnych zajęć. Wręcz przeciwnie – to ciekawa i warta sprawdzenia forma aktywności.

 

Dlaczego warto spróbować fitnessu na plaży?

 

Argumentów przemawiających za rozpoczęciem fitnessu na plaży jest sporo. Począwszy od czynników zdrowotnych, po urozmaicenie pobytu nad wodą. Przede wszystkim powinni docenić go ci, którzy wyjeżdżają na dłuższy urlop i chcą utrzymywać ciało w dobrej formie fizycznej.

 

Specyficzne, piaszczyste podłoże sprawia, że podczas fitnessu na plaży mięśnie ciała wykonują inną pracę aniżeli w przypadku zajęć na twardej i równej nawierzchni. Poruszanie się po piasku, wykonywanie podskoków czy wypadów jest bardziej wymagające niż podczas tego typu ćwiczeń w sali fitness. W praktyce oznacza to możliwość szybszego wzmocnienia i wyrzeźbienia mięśni różnych partii ciała.

 

Jakie ćwiczenia można wykonywać na plaży?

 

Decydując się na aktywność na plaży, najlepiej wybrać proste ćwiczenia, do których nie potrzeba sprzętu sportowego i różnego rodzaju akcesoriów. Można zdecydować się na takie ćwiczenia, jak:

  • bieganie,
  • wypady z nóg do przodu,
  • wypady z nóg do tyłu,
  • przysiady,
  • pompki,
  • pajacyki,
  • unoszenie tułowia (tzw. plank),
  • podskoki na jednej nodze (na zmianę serie na prawej i lewej).

 

Trening na piasku, aby był efektywny, powinien trwać minimum około 20-30 minut. Wiele zależy od wyboru ćwiczeń i tempa ich wykonywania. Każda osoba decydująca się na taką formę aktywności na plaży powinna poprzedzić ją dokładną, kilkuminutową rozgrzewką. W jej ramach można wykonać trucht w miejscu, krążenia ramion, głowy, stóp i nadgarstków. Na zakończenie treningu polecane jest natomiast około 5-minutowe rozciąganie ciała.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29