Zbliżenie na dłonie gracza komputerowego trzymającego konsolę.
© bilderstoeckchen/Adobe Stock

E-sport jest skróconą nazwą od „sportu elektronicznego”, czyli formy rywalizacji z użyciem gier komputerowych. Ten młody i dosyć specyficzny sport od kilku lat rozwija się w bardzo szybkim tempie na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie odbywają się międzynarodowe turnieje dla profesjonalnych graczy, a rywalizacje są coraz częściej transmitowane w telewizjach sportowych.

 

Początki rywalizacji w ramach e-sportu przypadają na początek lat 90. Wtedy powstawały pierwsze profesjonalne rozgrywki, w których rywalizacja toczyła się już o pieniądze. Do Polski sport elektroniczny zawitał sporo później, ale obecnie Polska jest znaczącym miejscem dla zawodników uprawiających e-sport.

Co warto wiedzieć o e-sporcie?

E-sport jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin. Mimo że wiele osób nie uważa tej formy rywalizacji i zabawy za sport, to jednak jest ona zaliczana do grona dyscyplin sportowych. Wynika to między innymi z faktu, że e-sport ma wiele podobnych elementów, które znane są z bardziej tradycyjnych sportów. Profesjonalni zawodnicy sportu elektronicznego tak samo, jak piłkarze czy koszykarze mają rozpisane plany treningowe, które muszą realizować. Ponadto posiadają swoich trenerów, a nawet całe sztaby, w których prócz szkoleniowców znajdują się m.in. psychologowie czy nawet masażyści.

 

Dzięki dynamicznemu rozwojowi w e-sport mocno angażują się największe światowe firmy. Wprawdzie z samego uprawiania tej młodej dyscypliny mogą żyć jedynie najlepsi na świecie, ale coraz większe środki finansowe wykładane przez sponsorów mogą za jakiś czas dać lepsze perspektywy nawet zawodnikom z czołówki. Osoby, które nie znają e-sportu, często twierdzą, że nie  może być on traktowany jako dyscyplina sportowa, ponieważ w „normalny” sport wpisane są kontuzje. Te jednak nie omijają graczy sportu elektronicznego. Jednym z najczęstszych urazów są urazy dłoni i nadgarstków.

Jak e-sport rozwija się w Polsce?

W Polsce sport elektroniczny rozwija się tak samo dynamicznie, jak w wielu innych wysokorozwiniętych krajach. Szacuje się, że w naszym kraju jest ponad 15 milionów graczy komputerowych, co stanowi solidny fundament pod systematyczne rozwijanie dyscypliny pod profesjonalnym kątem. Z roku na rok przybywa turniejów i imprez e-sportowych, które mają na celu popularyzację dyscypliny i zaznaczenie obecności na arenie międzynarodowej. Postronni obserwatorzy powinni natomiast przyzwyczaić się, że na sportowych kanałach telewizyjnych coraz częściej będą gościć transmisje poświęcone właśnie sportowi elektronicznemu.

 

Więcej na temat sport