Napis dieta
© Pio Si/Fotolia.com

Trening bez diety a dzienny bilans kaloryczny

Napis dieta
© Pio Si/Fotolia.com

Trening połączony ze zdrową dietą daje szybsze i trwalsze efekty niż bez zdrowego odżywiania. Każda aktywność fizyczna ma jednak sens – nawet ta, której nie towarzyszą dobre nawyki żywieniowe. Każdy sport zapewnia lepsze samopoczucie i poprawia kondycję.

 

Skuteczny trening można rozumieć na wiele sposobów. To, jaki efekt dadzą ćwiczenia zależy od tego, ile kalorii dostarczymy organizmowi oraz od jakości dostarczonych wartości odżywczych. Bilans kaloryczny może być zerowy, ujemny lub dodatni.

Co to jest dieta

Słowo dieta kojarzy się wielu ludziom – błędnie – z przestrzeganiem pewnych norm, zdrowym stylem życia – niejedzeniem słodyczy, przetworzonej żywności, unikaniem smażenia. Należy pamiętać, że każdy człowiek jest na diecie, niezależnie od tego co je. Dieta to po prostu odżywianie. Słowo to używane potocznie mylone jest z dietą redukcyjną – ujemnym bilansem kalorycznym.

Ćwiczenia a zerowy bilans kaloryczny

Zerowy bilans kaloryczny to liczba kalorii, która sprawia, że utrzymujemy wagę – nie chudniemy, ani nie tyjemy. Jeśli w zerowy bilans kaloryczny wpisują się ćwiczenia, zyskuje na tym zdrowie – zmniejsza się ryzyko kontuzji, chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Poprawia się samopoczucie, jakość snu, zwiększa się siła.

Trening przy ujemnym bilansie kalorycznym

Z ujemnym bilansem kalorycznym mamy do czynienia wtedy, gdy zjadamy mniej, niż spalamy. To podstawowa zasada, którą powinny wprowadzić w życie wszystkie osoby, które chcą schudnąć. Dzięki ćwiczeniom skóra zachowa jędrność, a ciało się wysmukli.

Trening przy dodatnim bilansie kalorycznym

Dodatni bilans kaloryczny oznacza, że zjadamy więcej niż potrzebuje organizm. Nawet ćwiczenia nie są w stanie zahamować tycia, choć bez treningu nadprogramowe kilogramy pojawiałyby się jeszcze szybciej.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne najlepiej wyliczyć z pomocą dietetyka lub trenera personalnego. Warto pamiętać, by przy ćwiczeniach pić dużo wody mineralnej.


Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36