Młoda kobieta biega na świeżym powietrzu.
©Konstantin Yuganov/stock.adobe.com

Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu? Czy soczewki korekcyjne są bezpieczne?

Młoda kobieta biega na świeżym powietrzu.
©Konstantin Yuganov/stock.adobe.com

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który, o ile został dobrany przez specjalistę, stanowi skuteczną, a przede wszystkim, bezpieczną metodę korekcji różnych wad wzroku. Idealnie sprawdzają się u osób uprawiających sporty, ponieważ nie ograniczają pola widzenia, nie zsuwają się oraz są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: deszcz, mróz czy wysoka temperatura.

 

Soczewki kontaktowe to wygodna metoda korekcji popularnych wad wzroku, jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność oraz prezbiopia (czyli starczowzroczność). Należy jednak pamiętać, że dobieranie soczewek powinno odbywać się u okulisty, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, dobierze ich odpowiedni rodzaj.

 

Soczewki kontaktowe a bezpieczeństwo

 

Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który zakłada się bezpośrednio na rogówkę oka. W przypadku, gdy zostały dobrane na podstawie badania okulistycznego u specjalisty są bezpieczną metodą korekcji różnych wad wzroku. Na bezpieczeństwo użytkowania soczewek ma również wpływ sposób ich pielęgnacji oraz zachowanie odpowiednich zasad higieny w czasie ich zakładania i zdejmowania. Soczewki korekcyjne ze względu na swoją skuteczność, jak i wygodę noszenia cieszą się duża popularnością wśród osób, które uprawiają sporty.

 

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

 

Soczewki korekcyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ponieważ nie parują, nie brudzą się, ani nie mokną. Metoda korekcji soczewkami kontaktowymi jest szczególnie ceniona wśród sportowców, zwłaszcza uprawiających bardzo dynamiczne sporty, takie jak: sztuki walki, piłkę nożną czy narciarstwo. Nie ograniczają one pola widzenia, a także nie zniekształcają widzianego obrazu, co przekłada się na wydajność w sporcie. Osoba aktywna fizycznie nie musi się martwić również o to, że soczewka wypadnie czy potłucze się, jak w przypadku zwykłych okularów.

 

Jakie soczewki dla sportowców wybrać?

 

Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia. Soczewki jednodniowe to wyrób jednorazowego użytku, który sprawdza się, np. do okazjonalnego noszenia, np. na trening. Nie wymagają one czyszczenia ani specjalnej pielęgnacji, dlatego stanowią bardzo wygodną metodę korekcji. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Idealnie sprawdzają się u osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów.

Więcej na temat Ćwiczenia choroby oczu
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17