Kobieta ćwicząca
©lithian/Fotolia

Ćwiczenia mięśni głębokich brzucha na stabilność ciała

Kobieta ćwicząca
©lithian/Fotolia

Trening core albo stability core to zestawy treningowe ułożone tak, aby wzmocnić mięśnie głębokie brzucha. Wykonuj ćwiczenia typu deska lub trenuj z piłką gimnastyczną.

Przepis na stabilność, czyli mięśnie głębokie

Ćwiczenia z treningu core czy stability core to przede wszystkim praca nad mięśniami głębokimi brzucha i pleców, czyli mięśniami posturalnymi. Nie są to ćwiczenia siłowe czy wytrzymałościowe, a pracujące nad koordynacją i stabilnością.

  • Deska – podeprzyj się na łokciach na szerokości barków, wyprostuj całe ciało i oprzyj się na palcach u nóg. Napnij mięśnie brzucha i pozostań w tej pozycji 10 sekund.
  • Podnoszenie nóg w desce – aby urozmaicić ćwiczenie typu deska po jego wykonaniu zacznij lekko podnosić naprzemiennie nogi, ale uważaj – musisz mieć wciąż napięty brzuch. Wykonuj ćwiczenie powoli, a zaangażujesz do pracy nie tylko mięśnie brzucha, ale i pleców oraz pośladków.
  • Ćwiczenia na piłce gimnastycznej – wszystkie ćwiczenia na piłce gimnastycznej są polecane w treningu mięśni głębokich. Wystarczy, że usiądziesz na piłce i postarasz się przez kilka sekund siedzieć na niej nieruchomo. To sprawi, że mięśnie głębokie brzucha oraz pleców zaczną pracować. Ćwiczenia na piłce możesz również wykonywać z pozycji leżącej na podłodze, np. rolowanie piłki (przyciąganie i odciąganie jej nogami).

 

Stabilność mięśni głębokich sprawi, że zawsze będziesz utrzymywał odpowiedni balans ciała i skoordynujesz jego ruchy. Pamiętaj, że przed ćwiczeniami należy zrobić rozgrzewkę, a po nich trening rozciągający.


Więcej na temat trening gimnastyka zdrowotna
Przeładuj

Co Basia Kurdej Szatan sądzi o nowej prowadzącej "Dance, dance, dance"? "To już mnie..."

zobacz 01:44