kobieta w czerwonym stroju sportowym
Image by LifetimeStock.com

Ćwiczenia, które pomogą pozbyć się bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa

kobieta w czerwonym stroju sportowym
Image by LifetimeStock.com

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa często cierpi z powodu drobnych urazów i przeciążenia. Przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia i noszenie ciężarów. Gimnastyka kręgosłupa pomaga wzmocnić mięśnie stabilizujące ten odcinek kręgosłupa oraz doraźnie złagodzić ból.

Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Aby zapobiec bólom dolnego odcinka kręgosłupa i wzmocnić mięśnie, które stabilizują kręgi, należy regularnie, 2-3 razy w tygodniu wykonywać poniżej opisane ćwiczenia.

 

1. Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i rękami ułożonymi wzdłuż kręgosłupa. Unieś biodra tak wysoko, jak tylko potrafisz. Wytrzymaj w tej pozycji przez 6 sekund i opuść biodra na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

 

2. Uklęknij i podeprzyj się rękami. Naprzemiennie prostuj prawą nogę i lewą rękę, a potem lewę nogę i prawą rękę. Wytrzymaj z uniesioną ręką i nogą przez 6 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy dla prawej ręki i lewej nogi i 10 razy dla lewej ręki i prawej nogi.

 

3. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Połóż złączone nogi na prawym boku, nie odrywaj jednak pleców od podłogi. Przenoś nogi z prawej strony na lewą. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenia łagodzące ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Jeśli cierpisz z powodu przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, możesz pomóc sobie doraźnie, wykonując ćwiczenia, które rozluźnią mięśnie i rozgrzeją kręgosłup. Wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać powoli, płynnymi ruchami i natychmiast przerwać, jeśli poczuje się nagły, ostry ból pleców.

 

1. Stań z wyprostowanymi plecami i napnij mięśnie brzucha najmocniej, jak potrafisz. Wytrzymaj tak przez 6 sekund, potem rozluźnij mięśnie. Powtórz to 5-10 razy.

 

2. Stań prosto i połóż dłonie na biodrach. Wykonuj krążenie biodrami w prawo i w lewo. Ćwicz tak przez minutę.

 

3. Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Napnij pośladki i zaciśnij je najmocniej, jak potrafisz. Wytrzymaj tak przez 6 sekund, a następnie rozluźnij mięśnie. Powtórz to 10 razy.

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30