Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Fitness w domu: 5 podstawowych ćwiczeń

Ćwicząca kobieta
Image by LifetimeStock.com

Ćwiczenia fitness możesz wykonać w domu. Włącz muzykę i rozłóż matę. Koniecznie pamiętaj o sportowym stroju i wygodnych butach. Ćwiczenia w domu to dobra okazja na zrelaksowanie całego ciała oraz trening mięśni.

 

Jeżeli nie masz pomysłu, jakie ćwiczenia wykonywać, możesz sięgnąć po płyty znanych sportsmenek, które prowadzą treningi fitness: Tiffany, Mel B lub trenerki z Polski – Ewy Chodakowskiej czy Anny Lewandowskiej. Można również zainspirować się ich zestawami ćwiczeń i ułożyć własny program treningowy.

Ćwiczenia fitness w domu: 5 propozycji ćwiczeniowych

Po pierwsze, aby zabrać się do ćwiczeń w domu musisz mieć trochę przestrzeni – w innym wypadku nabawisz się kontuzji, uderzając przypadkiem o meble. Innym kontuzjogennym czynnikiem jest brak rozgrzewki. Wystarczy 10 minut intensywnego ruchu – podskoki, marsz w miejscu, pajacyki czy wyskoki do przodu i do tyłu. Później możesz przejść do właściwego treningu:

1. Damskie brzuszki – połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach, a stopy postaw stabilnie na podłodze. Zapleć palce z tyłu szyi i napinaj rytmicznie mięśnie brzucha tak, że ramiona i barki będą się za nimi lekko unosić. Powtórz ćwiczenie 20 razy, a w miarę zaawansowania zwiększaj liczbę powtórzeń.

2. Przysiady sumo – stań stabilnie na nogach, ale rozstaw je szeroko. Wyprostuj plecy i schodź powoli tak, aby osiągnąć pomiędzy łydką a udem kąt prosty. Wykonaj ćwiczenie powoli minimum 15 razy.

3. Skręt ciała – pozostań w pozycji stojącej na szeroko rozstawionych nogach. Zegnij przed sobą ramiona w łokciach i skręcaj tułowiem maksymalnie w prawo i lewo, ale starając się, aby miednica pozostała w tym samym miejscu. Jeżeli chcesz włączyć w ćwiczenie pracę mięśni rąk – wykorzystaj hantelki i złap je stabilnie w dłonie. Skręty ciała możesz wykonywać przez ok. 2-3 minuty.

4. Podnoszenie ciężarków – stań stabilnie w lekkim rozkroku, trzymaj hantelki w wyprostowanych rękach, a następnie zginaj je do siebie, zbliżając obciążenie do klatki piersiowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy, a następnie na wyprostowanych ramionach wyciągaj obciążone ręce na boki. Trzymaj ręce proste w łokciach. Również powtórz 10 razy.

5. Skakanka – możesz skakać na skakance nawet do 20-30 minut podczas treningu. Najpierw skacz ze złączonymi nogami, później na jednej nodze, a ostatecznie w stylu skrzyżowanym (skrzyżuj nogi).

 

Po treningu poświęć chwilę na ćwiczenia rozciągające. Ciało musi się odprężyć po treningu, więc możesz zrobić sobie później domowe spa lub gorącą kąpiel.

Więcej na temat trening modelowanie sylwetki
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04