Co zabrać na basen kryty - strój, akcesoria i kosmetyki na basen
© Microgen/Adobe Stock

Co zabrać ze sobą na basen? Najważniejsze akcesoria i kosmetyki na basen

Co zabrać na basen kryty - strój, akcesoria i kosmetyki na basen
© Microgen/Adobe Stock

Pływanie to jedna z najbezpieczniejszych dla zdrowia dyscyplin sportu. Wzmacnia ciało, poprawia kondycję, wpływa korzystnie na układ kostny, a także poprawia wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem lub jeśli chcesz sprawić, że Twoje wizyty na basenie będą lepiej zorganizowane, sprawdź, co ze sobą zabrać.

 

Basen to miejsce, w którym obowiązują pewne pisane i niepisane zasady. Zwykle w regulaminie każdej pływalni znajdziesz informacje na temat wymaganego stroju czy obowiązku kąpieli przed wejściem do niecki. Przestrzeganie tych przepisów jest ważne, ponieważ może okazać się, że np. w nieodpowiednich kąpielówkach lub bez czepka zostaniesz wyproszony z terenu pływalni. Warto więc zapoznać się z regulaminem basenu, a także odpowiednio się zaopatrzyć.

Strój na basenie

Mogłoby się wydawać, że na basen wystarczy włożyć dowolne bikini lub kąpielówki. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Coraz więcej pływalni zabrania noszenia przez mężczyzn luźnych kąpielówek (bokserek), tym bardziej z kieszeniami. Z jakiego powodu? W kieszeniach mogą gromadzić się śmieci i inne zanieczyszczenia, które wypływając podczas pływania, będą zanieczyszczać wodę. Ponadto jest to także podyktowane względami higienicznymi – intymne części ciała mężczyzn powinny być odseparowane od wody, w której pływają inni ludzie. Obcisłe kąpielówki czy slipki są też wygodniejsze i pozwalają na uzyskanie lepszych efektów treningów.

 

W przypadku kobiet zwykle obowiązuje dowolność, choć oczywiście również luźne majtki mogą nie być dopuszczalne. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne, skąpe bikini może być po prostu niewygodne i będzie zsuwać się podczas pływania. Z tego powodu najlepiej wyposażyć się w sportowy strój kąpielowy – jedno lub dwuczęściowy.

Nike promocje to świetny moment na zakupy – już dziś kup wszystkie niezbędne akcesoria na basen i nie martw się o koszty.

Przydatne akcesoria

Na basenie musisz mieć ze sobą klapki, w których możesz poruszać się np. po szatni czy pod prysznicem. Klapki zapobiegną poślizgnięciu się na mokrej powierzchni oraz ochronią stopy przed potencjalnymi infekcjami. Zazwyczaj klapki musisz włożyć już wtedy, gdy chcesz przekroczyć próg przebieralni, a buty włożyć do worka i zostawić w szatni (do której oddasz też zewnętrzne okrycie, np. kurtkę). Ponadto przydadzą Ci się okulary, dzięki którym będziesz mógł bez problemu otworzyć oczy pod wodą. Nie zapomnij także o ręczniku (lub dwóch), aby móc wytrzeć się po wyjściu z wody. Jeśli suszarki basenowe mają słabą moc, a Tobie zależy na dokładnym i szybkim wysuszeniu włosów, zabierz własną suszarkę.

 

Czepek na niektórych basenach jest obowiązkowy, na innych nie. Jednak nawet wtedy, gdy nie musisz go mieć, i tak warto rozważyć jego włożenie. Czepek utrzyma Twoje włosy w ryzach, a do tego ochroni je przed kontaktem z chlorowaną wodą.

Kosmetyki na basen

Na basenach zwykle obowiązuje nakaz kąpieli przed wejściem do wody. Często pod prysznicami dostępne są żele do mycia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać swój kosmetyk. Możesz zabrać ze sobą szampon, aby zmyć z włosów chlor (jeśli pływasz bez czepka) oraz odżywkę.

 

Przydatna wskazówka! Jeśli chcesz chronić włosy, nałóż na nie odżywkę, a następnie włóż na głowę czepek. Będzie to podwójna korzyść – włosy będą zabezpieczone przed uszkodzeniami i przez 45-60 minut będą chłonąć składniki odżywcze zawarte w kosmetyku.

Przeładuj

Kiedy premiera drugiej części "365 dni"?! Jak koronawirus wpłynął na plany produkcji? Zdradziła Anna Maria-Siekulcka!

zobacz 02:56