Buty do „halówki”
© erphotographer/Adobe Stock

W okresie jesienno-zimowym pogoda nie sprzyja uprawianiu wielu dyscyplin na zewnątrz. Jedną z nich jest piłka nożna. Dlatego w tym okresie amatorzy piłki nożnej najczęściej przenoszą się na halę. Aby możliwie najbezpieczniej cieszyć się grą w „halówkę” i przy tym spełniać wymogi obiektów dotyczące obuwia, należy wiedzieć, jak dobrać odpowiednie buty. Ze względu na bardzo duży wybór i rozbieżność cenową podjęcie decyzji może okazać się trudne.

 

W przypadku futsalu buty stanowią najważniejszy element wyposażenia zawodnika. Mając to na uwadze, warto poświęcić trochę czasu na poznanie zasad ułatwiających zakup odpowiedniego obuwia.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu butów do futsalu?

Piłka nożna halowa jest bardzo dynamicznym sportem, w którym przyczepność i pewność poruszania ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i jakości gry. Etap dokonywania wyboru obuwia do „halówki” wygląda nieco inaczej niż w przypadku butów do codziennego użytku. W tym przypadku uwagę należy zwrócić na:

  • podeszwa środkowa – najczęściej stanowi ją specjalna pianka, która ma na celu odpowiednie amortyzowanie stopy podczas biegania. Wskazane jest wybieranie butów, które podczas chodzenia pozwalają poczuć sprężystość pod stopą,
  • podeszwa zewnętrzna – na tę kwestię większość osób zwraca szczególną uwagę ze względu na to, że często zdarza się, że pracownicy obsługi obiektu nie wpuszczają na boisko tych, którzy mają niewłaściwe buty. Jeżeli gra się w jednej hali, to trzeba dowiedzieć się jaka podeszwa zewnętrzna jest akceptowana. W przypadku gry w różnych miejscach najlepiej wybrać buty z uniwersalną podeszwą z systemem non-marking (nie pozostawia zarysowań na żadnej nawierzchni),
  • materiał wykonania cholewki – do wyboru są trzy opcje: skóra naturalna, materiał syntetyczny i materiał tekstylny. Najlepsze jakościowo, ale zarazem najdroższe, będą buty wykonane ze skóry naturalnej. Bardzo dobrze dopasowują się one do kształtu stóp i dają duży komfort podczas gry,
  • szerokość obuwia – niektóre firmy oferują dwa rodzaje szerokości butów – szersze i węższe. Wówczas dopasowanie ich do stopy jest łatwiejsze. Jeśli jednak w sklepie nie znajdzie się takiego obuwia, to wskazane jest wybieranie takiej firmy, której profil butów najlepiej pasuje do danych stóp.

Ile trzeba zapłacić za dobre „halówki” i jak dobrać rozmiar?

Za dobrej jakości buty do piłki nożnej halowej wykonane ze skóry naturalnej trzeba zapłacić około 200 złotych. Osoby, którym szczególnie zależy na najnowszych modelach muszą przygotować się na znacznie większy wydatek, nawet rzędu 300-400 złotych. Najtańsze obuwie (materiał syntetyczny lub tekstylny) kosztują kilkadziesiąt złotych. Ich żywotność często nie jest jednak zbyt długa, a jakość wykonania pozostawia sporo do życzenia i może mieć niekorzystny wpływ na stopy.

 

Dobierając rozmiar „halówek” do własnej stopy trzeba kierować się zasadą doboru obuwia sportowego. Mówi ona, że należy kupować buty o pół, a czasami nawet cały rozmiar większe od obuwia do codziennego użytku. Wszystko dlatego, że podczas dużego wysiłku fizycznego stopy puchną i się powiększają.