Kobieta trenuje na piłce
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Ćwiczenia na płaski brzuch – trening z piłką gimnastyczną

Kobieta trenuje na piłce
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Brzuszki na piłce to przyjemne ćwiczenia, dzięki którym ujędrnisz i wzmocnisz mięśnie brzucha. Ważne jest, aby piłka była odpowiednio dobrana do wzrostu. Dzięki piłce szybko pozbędziesz się zbędnego tłuszczyku. Oprócz brzucha wzmocnisz też nogi i ramiona. Trening z piłką to doskonały sposób na korekcję wad postawy oraz rehabilitację kręgosłupa. Ćwiczenia na płaski brzuch z piłką gimnastyczną dają skuteczność w około 98% przypadków.

Brzuszki na płaski brzuch – jak wybrać piłkę do ćwiczeń

Prawidłowe i efektywne wykonywanie ćwiczeń to podstawa dobrego treningu. Kupując piłkę trzeba zwrócić uwagę na jej wielkość, którą dobiera się do wzrostu.

 

Piłka o średnicy 55 cm jest najlepsza dla osób o wzroście 150-165 cm, piłka 65-centymetrowa wskazana jest dla wzrostu 165-150 cm, 75 cm to wielkość piłki dla wzrostu 175-185. Piłkę o wielkości 85 cm zaleca się osobom wysokim – powyżej 185 cm.

 

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów piłek, które można dobierać w zależności od potrzeb. Np. piłki z wypustkami - podczas ćwiczeń zapewnią nam również masaż – nawet antycellulitowy. Są też takie, które są tylko w połowie masujące, druga połowa jest zupełnie gładka. Dostępne są też piłki z uchwytami, piłki w kształcie pączka z dziurką – wszystko po to, aby jak najlepiej dostosować sprzęt do wykonywanych ćwiczeń.

Brzuszki na piłce – 3 podstawowe ćwiczenia

Wykonując ćwiczenia, aby były bardziej skuteczne, przy każdym napięciu mięśni rób wdech (skłon – wdech), wówczas mięśnie pracują efektywniej.

 

1. Połóż się na podłodze na plecach (możesz rozłożyć matę do ćwiczeń). Unieś nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym i oprzyj je na piłce, w taki sposób, aby dotykała też pośladków. Ręce spleć za głową. Wykonaj 20 powtórzeń standardowych brzuszków pamiętając, aby od podłogi odrywać tylko górną część ciała, część lędźwiowa musi być „przyklejona” do podłogi.

 

2. Połóż się brzuchem na piłce, oprzyj stopy na podłodze, dłonie spleć za głową. Wykonuj skłony w tył, wytrzymując 1-2 sekundy z napiętymi mięśniami. Zrób 10 powtórzeń.

 

3. Połóż się na piłce na plecach w taki sposób, by pośladki znajdowały się nad podłogą. Nogi ugnij w kolanach – powinny tworzyć względem podłoża kąt 45 stopni. Dłonie spleć za głową. Wykonuj skośne skłony – naprzemiennie – po 5 powtórzeń na każdą stronę.

 

Te proste ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu. Jeżeli będziesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu m.in. przez 45 minut i jednocześnie odpowiednio zbilansujesz dietę, wówczas na efekty nie trzeba będzie długo czekać.


Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13