Brzuch ciążowy
© Sete/Fotolia.com

Ćwiczenia po cesarskim cięciu zależą od kondycji kobiety

Brzuch ciążowy
© Sete/Fotolia.com

Mięśnie brzucha po cesarskim cięciu są bardzo osłabione. Ćwiczenia przyspieszają proces obkurczania się macicy oraz ułatwiają powrót do sylwetki sprzed ciąży.

 

Już kilka godzin po cesarskim cięciu możemy spacerować po korytarzu. Dzięki temu poprawi się także perystaltyka jelit, pozbędziemy się problemów z wypróżnianiem. Po ciąży obciążony jest kręgosłup, dlatego warto zapytać specjalistę o ćwiczenia nieobciążające tej części ciała.

Kiedy zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu

Kwestia rozpoczęcia treningu po cesarskim cięciu jest bardzo indywidualna – zależy przede wszystkim od stanu naszego zdrowia i kondycji. Duże znaczenia ma też to, czy ćwiczenia były wykonywane przed ciążą i w jej trakcie. Czas rozpoczęcia ćwiczeń najlepiej ustalić z lekarzem. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać mocnego napinania mięśni brzucha. Po tym czasie – jeśli czujemy się dobrze i rana po operacji dobrze się zabliźniła – możemy zacząć ćwiczyć kilka razy w tygodniu po 30 minut. Po 6 tygodniach od rozwiązania możemy angażować podczas treningu więcej mięśni.

Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarce

Po cesarce można i warto ćwiczyć. Ćwiczenia przyspieszają proces obkurczania się macicy, zapobiegają obniżaniu macicy i ścian pochwy, umożliwiają odzyskanie płaskiego brzucha. Na początku warto zacząć od krótkodystansowych spacerów i ćwiczeń w pozycjach niskich.

 

Można wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przy użyciu wózka.

 

 

Dobrze sprawdzi się również pływanie i jazda na rowerze.

Brzuszki po cesarskim cięciu

Brzuszki wykonywane przy zgiętych nogach możemy zacząć wykonywać już 6 tygodni po zabiegu (jeśli oczywiście dobrze się czujemy). Jeżeli w trakcie ćwiczeń odczuwamy ból, należy je przerwać.

Jakich ćwiczeń unikać

Kilka miesięcy po urodzeniu dziecka nie należy wykonywać ćwiczeń aerobowych, w tym ćwiczeń na stępie, dźwigania, podnoszenia ciężarów. Niewskazane są ćwiczenia z dużym obciążeniem rąk.


 

Więcej na temat ciąża modelowanie sylwetki
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31