Air joga
© vladee/Fotolia.com

Joga w powietrzu na hamakach – air joga – wzmacnia mięśnie i relaksuje

Air joga
© vladee/Fotolia.com

Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje.

Air joga to joga na hamakach wieszanych do sufitu

Air joga, czyli joga w powietrzu, łączy elementy jogi, akrobatyki i pilatesu. Ćwiczenia wykonuje się na podwieszanych do sufitu hamakach – chustach, które pełnią rolę trapezu. Air joga pozwala wykonać o wiele trudniejsze asany, np. te w pozycji odwróconej (do góry nogami). Na hamak przenosi się część ciężaru ciała, a osoby zaawansowane są w stanie wszystkie ćwiczenia wykonywać bez kontaktu z podłożem, cały ciężar ciała opierając na chuście.

Air joga mniej niż zwykła joga obciąża stawy i plecy

Celem air jogi jest zwiększenie ruchliwości stawów, rozciągliwości mięśni, ich wzmocnienie, a także relaks. Korzystanie z hamaka odciąża plecy, wzmacnia mięśnie ramion oraz brzucha i nóg, a także przynosi odprężenie – trening wieńczy odpoczynek w hamaku. Podczas płynnego przybierania kolejnych pozycji krew krąży intensywnie po całym ciele, dotleniając organizm i motywując jego układy do pracy. Air joga jest też efektowna dzięki temu, że zawiera elementy akrobatyki.

Nie wszystko na raz – ćwiczenia air jogi dla początkujących i zaawansowanych

Na zajęcia z jogi na hamakach mogą uczęszczać osoby, które trenują zwykłą jogę, ale też takie, które z jogą nie miały do czynienia. Ćwiczenia dobierane są do stopnia zaawansowania trenującego, zawsze rozpoczynają się od pozycji wymuszających kontakt z podłogą. Początkujący zwykle kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak.

 

Z air jogi powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, chorobami stawów i układu nerwowego, osoby po niedawnych urazach głowy, a także ciężarne.


Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11