Skakanki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zalety skakania na skakance

Skakanki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Skakanie na skakance dodaje energii i rozgrzewa ciało. Angażuje do pracy wiele partii mięśniowych, poczynając od mięśni nóg, poprzez mięśnie pośladków, brzucha i ramion. Ponadto pozwala spalić dużo kalorii i poprawia kondycję.

Korzyści ze skakania na skakance

1. Spala tłuszcz – skoki na skakance sprawiają, że organizm spala mnóstwo kalorii. Przez pół godziny ćwiczeń spalisz około 400 kcal.

2. Poprawia kondycję – skakanie na skakance poprawia naszą wytrzymałość i przyczynia się do większej gibkości ciała.

3. Wzmacnia mięśnie nóg – regularne skoki na skakance wzmacniają mięśnie nóg, szczególnie łydek. Są one najbardziej zaangażowane w tym ćwiczeniu. Oprócz tego wzmacniają się mięśnie pośladków, ramion i brzucha.

4. Pomaga w uzyskaniu płaskiego brzucha, bo mięśnie angażują się w pracę podczas skoków, aby ustabilizować tułów.

5. Pomaga osiągnąć lepszą równowagę.

6. Rozgrzewa ciało. Ćwiczenia wykonywane na skakance rozgrzeją ciało i mogą być doskonałą metodą na rozgrzewkę przed treningiem. Przygotowują do innych zadań i ćwiczeń.

7. Zwiększa się sprawność i elastyczność stawów – ćwiczenia świetnie wpływają na stawy, które są często kontuzjowane u osób uprawiających sport.

Jak skakać na skakance?

Przed rozpoczęciem skakania rozgrzej ramiona, nadgarstki i kolana. Musisz stanąć w pozycji wyprostowanej i wciągnąć brzuch. Po chwili ugnij łokcie i trzymaj je blisko tułowia, a następnie odchyl dłonie na boki. Zaczynaj skoki od wolnego tempa z nogi na nogę. Co jakiś czas zmieniaj nogę, z której się wybijasz i na której lądujesz. W trakcie skoków poruszają się dłonie i nadgarstki, a barki pozostają nieruchome. Skaczesz tylko na palcach i na małą wysokość. Możesz też zastosować technikę obunóż. Kiedy już dojdziesz do wprawy zastosuj inne metody skakania na skakance, np. sprintem (bieg w miejscu), ósemki (krzyżowanie skakanki podczas skakania), czy podskoki na jednej nodze. Skakanie na skakance poprawia wygląd sylwetki. Ćwicz codziennie po 15 minut, aby wysmuklić nogi i umięśnić brzuch. Pamiętaj, że najważniejsze są regularne ćwiczenia. Nie zwiększaj zbyt szybko intensywności treningu, jeśli twoje ciało nie jest na to gotowe. Rób to stopniowo.

Przeciwwskazania do skoków na skakance

Przeciwwskazaniem do ćwiczenia na skakance jest nadwaga – skoki mogą być w takim przypadku niebezpieczne, gdyż obciążają stawy i kości. Również problemy z krążeniem czy niewydolność serca uniemożliwiają wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29