filiżanki z naparami ziołowymi
Image by LifetimeStock.com

Zioła na przeziębienie: zapalenie gardła, kaszel, katar, gorączka

filiżanki z naparami ziołowymi
Image by LifetimeStock.com

Zioła wspomagające w walce z przeziębieniem nierzadko mogą zastąpić farmaceutyki. Jeśli dolegliwości nie są poważne, a zależy nam na szybkim powrocie do zdrowia warto włączyć do swojej diety zioła, które mają właściwości zbliżone do środków polecanych przeciwko przeziębieniu. Należą do nich: bez czarny, goździki, lipa, malina, mięta pieprzowa, imbir i dzika róża.

Zioła na przeziębienie

  • Czarny bez zawiera dużo witaminy C, flawonoidy, olejki eteryczne i kwasy fenolowe. Jego kwiaty (bo to one posiadają właściwości zdrowotne) działają napotnie i moczopędnie, co korzystnie wpływa na stan przy przeziębieniu. Oprócz tego czarny bez uszczelnia naczynia włosowate, dzięki czemu idealnie nadaje się na płukankę do gardła przy zapaleniu.
  • Goździki mają działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu niwelują objawy przeziębienia i grypy. Pomagają walczyć z katarem i bólem gardła, dzięki łagodzeniu stanu zapalnego błon śluzowych.
  • Kwiatostan lipy działa przeciwgorączkowo i napotnie. Zawiera olejki eteryczne, sole mineralne i związki śluzowe. Napar przygotowuje się jednorazowo z 2-6 gramów kwiatów.
  • Syrop z owoców malin działa napotnie i rozgrzewająco. Zwykle dodaje się go do herbaty.
  • Mięta pieprzowa dzięki zawartości olejków i mentolu łagodzi podrażnienia i ma właściwości chłodzące, co pomaga w przypadku bólu gardła.
  • Kłącze imbiru ma właściwości rozgrzewające. Napar z niego sporządzony dodatkowo działa przeciwbólowo, dzięki czemu jest chętnie stosowany przy przeziębieniu.
  • Owoce dzikiej róży mają dużo naturalnej witaminy C. Napar z kwiatów tej rośliny ma działanie wykrztuśne.

Więcej na temat medycyna naturalna zioła
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04