żółty mniszek lekarski
Image by LifetimeStock.com

Jakie zioła można stosować w ciąży?

żółty mniszek lekarski
Image by LifetimeStock.com

Ciąża to okres, kiedy należy bardzo ostrożnie stosować różne leki, nawet te dostępne bez recepty. Zdecydowanie korzystniej jest korzystać z tego, co dała nam natura, czyli ziół. Jednak nie wszystkie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Przy stosowaniu ziół trzeba zawsze pamiętać, że powinny być jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety i pełnić funkcje wspomagające.

Jakie zioła są bezpieczne w ciąży?

Niektóre zioła nie są wskazane do stosowania podczas ciąży, ponieważ mogą wywoływać wymioty, biegunkę, negatywnie wpływać na rozwój płodu, a nawet mieć działanie poronne. Unikaj między innymi rozmarynku, chmielu i żeń-szeniu.

Kobiety w ciąży mogą jednak korzystać z wielu innych, które nie tylko są dla nich bezpieczne, ale także bardzo korzystne:

  • koper włoski – wskazany przy wzdęciach, ale także w okresie karmienia. Wzmaga laktację, a także łagodzi kolkę u dziecka, które przyjmuje koper razem z pokarmem;
  • melisa lekarska – reguluje pracę układu pokarmowego, łagodnie uspokaja, pomaga także złagodzić ciążowe nudności;
  • mięta pieprzowa – usprawnia pracę żołądka i jelit, pomaga na wzdęcia i działa przeciwbólowo;
  • mniszek lekarski – wspomaga organizm w wykorzystywaniu dostarczanych składników odżywczych, polecany szczególnie po porodzie, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn i bezpiecznie wspomaga pozbycie się brzuszka po ciąży;
  • pokrzywa – obniża ciśnienie krwi, wspomaga produkcję czerwonych krwinek, wzmacnia organizm;
  • rumianek – działa uspokajająco, rozkurczowo, łagodzi poranne mdłości oraz relaksuje;
  • nagietek – jest źródłem magnezu, witaminy C, polecany szczególnie przy problemach z donoszeniem ciąży,
  • skrzyp polny – reguluje procesy trawienne, odtruwa organizm, zawiera krzem.

Jak stosować zioła w czasie ciąży

Zawsze stosując zioła należy zachować umiar – okres ciąży jest pod tym względem jeszcze bardziej wymagający. Najlepiej wypijać filiżankę naparu z ziół, większe dawki należy skonsultować z lekarzem. Jeśli mimo niewielkich dawek zauważysz, że twój organizm nie reaguje pozytywnie, dla bezpieczeństwa odstaw ziółka. Staraj się także kupować zioła ze sprawdzonego źródła – najlepsze jakościowo zioła dostaniesz w sklepach zielarskich i aptekach. W sezonie możesz także spróbować swoich sił w zbieraniu ziół – zawsze będziesz dla samej siebie najpewniejszym źródłem!


 

Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22