miseczki z ziołami
Image by LifetimeStock.com

Zioła na nadciśnienie to cenne uzupełnienie farmakologii. Jest to jednak metoda tylko dla wytrwałych, ponieważ efektów ziołowych kuracji można się spodziewać dopiero po kilku miesiącach regularnego picia naparów. Decydując się na leczenie nadciśnienia ziołami trzeba też pamiętać, że każda domowa kuracja wymaga konsultacji z lekarzem – zioła mogą zaszkodzić, zwłaszcza, jeśli są stosowane w zbyt dużych ilościach lub skojarzone z niektórymi lekami.

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze

Leczenie nadciśnienia tętniczego nie jest skuteczne bez zmiany trybu życia. Trzeba się wystrzegać sytuacji stresowych, dbać o optymalną wagę ciała, rzucić palenie i zdrowo się odżywiać. W diecie nadciśnieniowców szczególną rolę spełniają kwas foliowy i kwasy omega-3. Warto też jak najczęściej sięgać po czosnek. To jednak nie jedyne dobrodziejstwo natury, którym można się wspomagać. W większości preparatów na nadciśnienie dostępnych w aptekach znajdują się jemioła i głóg.

Leczenie nadciśnienia ziołami: jemioła

Jemioła, oprócz tego, że obniża ciśnienie krwi, działa także przeciwkrwawnicowo i rozkurczająco. Dodatkowo wzmacnia działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, usprawnia krążenie krwi, reguluje przemianę materii i wspiera pracę trzustki. Napar z jemioły trzeba stosować przez pół roku 3 razy dziennie (na pół godziny przed posiłkiem). Po upływie tego czasu trzeba zrobić półroczną przerwę i – w razie potrzeby – wrócić do kuracji. Jemioła działa najlepiej w połączeniu ze skrzypem. Garść skrzypu trzeba gotować przez 30 min pod przykryciem w litrze wody, a pod koniec gotowania dosypać łyżkę drobno posiekanej jemioły (ziela). Natychmiast po dodaniu jemioły należy odstawić garnek z ognia i poczekać kilka minut, aż mieszanka się zaparzy. Ojciec Franciszek Grzegorz Sroka proponuje też parzenie 100 g jemioły z 50 g następujących ziół:

  • barwnik mniejszy,
  • serdecznik,
  • ruta,
  • głóg,
  • rumianek,
  • liść poziomki,
  • kłącza perzu.

Łyżkę takiej mieszanki trzeba zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20-30 min i pić 3 razy dziennie po posiłku.

Leczenie nadciśnienia ziołami: głóg dwuszyjkowy

Głóg dwuszyjkowy znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomaga na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, dusznicę bolesną, niewydolność wieńcową i osłabienie mięśnia sercowego. Preparaty z głogu działają bardzo wolno, ale nadają się do długotrwałego stosowania. Najprostsze jest zaparzenie kwiatów głogu – łyżeczkę ziół wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić na 2-3 min. Optymalne efekty kuracji można osiągnąć pijąc 2 szklanki takiego wywaru dziennie.

Leczenie nadciśnienia tętniczego: nie tylko zioła, ale i owoce

Owoce aronii charakteryzują się bardzo wysoką zawartością wzmacniającej naczynia krwionośne i obniżającej ciśnienie krwi witaminy PP (w tych ilościach witamina PP nie występuje nigdzie indziej). Poza tym aronia jest skarbnicą witamin C, B i E oraz składników mineralnych takich jak wapń, miedź, molibden i mangan. Działa ona szybciej niż zioła – poprawę samopoczucia można zauważyć już po 4 dniach zjadania 25 dag aronii (najlepiej świeżych).