Gałązka ziela
Image by LifetimeStock.com

Imbir i lukrecja: skuteczne zioła na refluks i zgagę

Gałązka ziela
Image by LifetimeStock.com

Stosowanie ziół na refluks i zgagę jest naturalną terapią tych dolegliwości układu pokarmowego. Lecznicze właściwości imbiru czy lukrecji mają przede wszystkim załagodzić objawy oraz zobojętnić posmak wydobywającego się kwasu z żołądka do przełyku.

 

Refluks i zgaga spowodowane są nieprawidłową pracą zwieracza, który zamyka i otwiera ujście z przełyku do żołądka. Gdy otwiera się on zbyt łatwo lub w ogóle się nie domyka, powoduje ujście kwasów żołądkowych do przełyku. Szczególnie drażniący jest kwas solny i to on powoduje refluks i zgagę. W takim przypadku lecznicze właściwości ziół mogą ukoić podrażnienie ścian przełyku i zobojętnić je na działanie żrącej substancji z żołądka.

Po co sięgać w przypadku refluksu i zgagi?

Zioła, które mogą okazać się pomocne przy takich dolegliwościach układu pokarmowego jak refluks czy zgaga to m.in.:

  • koper włoski,
  • kocimiętka,
  • imbir.

Zioła te są najbardziej skuteczne w postaci naparu – jedną łyżkę zasuszonego zioła zalewa się w szklance wrzącą wodą i odstawia na kwadrans. Pomocna może być również lukrecja – jej ekstrakt działa łagodząco szczególnie w przypadku silnej zgagi lub nadkwasoty.

 

Zioła na zgagę i refluks nie powinny być zażywane w nadmiarze, ponieważ mogą spowodować skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze bardziej podrażnić ściany przełyku.


 

 

Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59