Szklanka z herbatą i kwiaty mniszku.
©kritsada171/Fotolia

Mniszek lekarski, kurkuma i dziurawiec w leczeniu kamieni żółciowych

Szklanka z herbatą i kwiaty mniszku.
©kritsada171/Fotolia

Zioła na woreczek żółciowy przyspieszają i pobudzają wydzielanie żółci. Zioła pomagają usunąć z organizmu drobnoustroje i przeczyszczają drogi żółciowe. Najpopularniejsze zioła na woreczek żółciowy to dziurawiec pospolity i kurkuma.

Zioła na woreczek żółciowy – dziurawiec pospolity, mniszek lekarski i kurkuma

  • Dziurawiec pospolity to roślina znana i często wykorzystywana w ziołolecznictwie. Napar z dziurawca pomaga rozpuścić i wypłukać kamienie żółciowe. Pobudza trawienie, działa moczopędnie i żółciotwórczo. Może być także stosowany zewnętrznie jako preparat do oczyszczania ran.

 

  • Kurkuma działa antybakteryjnie, antyoksydacyjnie i antyseptycznie. Wspomaga leczenie żółtaczki, kolki i przeziębienia. Kurkuma łagodzi niestrawność i bóle związane z chorobami dróg moczowych. Oczyszcza organizm i przyspiesza trawienie. Kurkuma pomaga rozpuścić złogi zalegające w woreczku żółciowym i jest łagodna dla układu pokarmowego. Kurkumę można dodawać do ryb, mięs, ryżu oraz gotowanych warzyw.

 

  • Mniszek lekarski ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwgrzybiczne. Zmniejsza ryzyko zachorowań na miażdżycę. Mniszek lekarski usprawnia pracę układu pokarmowego. Jest szczególnie zalecany przy schorzeniach związanych z chorobami woreczka żółciowego. Działa moczopędnie. Pobudza produkcję kwasów żołądkowych i oczyszcza krew.

 

Aby przygotować napar z dziurawca lub mniszka lekarskiego należy wsypać łyżeczkę suszonych ziół do szklanki i zalać 150 ml wrzątku. Napar należy parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Tak przygotowany napar z ziół na woreczek żółciowy należy pić 1-2 razy dziennie po jednej szklance. 


Więcej na temat choroby nerek zioła
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04