Lawenda
Flickr/Alice Henneman/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zioła lekarstwem na odwodnienie. Czy można je pić bez ograniczeń?

Lawenda
Flickr/Alice Henneman/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z konieczności nawadniania organizmu. Dziennie powinniśmy wypijać 2-3 litry płynów dziennie. Dobrym pomysłem zapobiegającym odwodnieniu organizmu jest zaopatrzenie się w zioła.

 

Kiedy skwar leje się z nieba, nie wolno zapominać o nawilżaniu się od wewnątrz. Zielarki polecają picie mięty lub dodawanie jej listków do wody mineralnej – dzięki temu uzyskamy smakową i jednocześnie zdrową wodę. Nie powinny jej pić osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie i refluks.

 

Na odwodnienie przyda się też szałwia, która działa chłodząco i relaksująco. Dwie łyżki zioła zalej jedną szklanką wrzącej wody. Nie powinnaś jej pić w czasie ciąży, kiedy karmisz piersią bądź jesteś na nią uczulona.

 

Zasób płynów w organizmie pomoże ci uzupełnić również kolendra. Osiem łyżek zioła zalej litrem wrzącej wody. Roślina nie jest wskazana dla osób poniżej 12. roku życia, przyszłych mam oraz ludzi uczulonych na owoc kolendry.

 

W trackie upałów dobrze jest zaopatrzyć się w liście ogórecznika lekarskiego. Łyżkę zioła zalej szklanką wrzątku, pozostaw na dziesięć minut, a następnie odcedź. Ogórecznik nie sprawdzi się jako sposób na odwodnienie, jeśli cierpisz na choroby wątroby, jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

 

  • Zioła zapobiegające odwodnieniu można stosować pojedynczo, jak również stworzyć z nich mieszankę. Bardzo korzystne jest na przykład połączenie mięty z szałwią.
  • Wszystkie zioła najlepiej pić w temperaturze pokojowej, ponieważ w upalne dni nasz organizm prawie natychmiast oddaje napoje schłodzone w formie potu, co nie chroni zbyt dobrze przed odwodnieniem.

 

Pamiętajmy, że jeśli coś jest pochodzenia naturalnego, to nie znaczy, że zawsze i w każdej ilości będzie zdrowe. Aby organizm się nie uzależnił, konieczne jest robienie przerw. Dwie filiżanki dziennie każdego z tych ziół, na pewno zdrowej osobie nie zaszkodzą, lecz wprost przeciwnie – przyniosą ulgę w gorący, letni, dzień.  


Więcej na temat pierwsza pomoc zioła
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Julia Wieniawa o przegranej: "Nie jestem idiotką, czytam te komentarze! Spodziewałam się tego"

zobacz 02:53