stragan z ziołami
Image by LifetimeStock.com

Wykrztuśne zioła pomagające na kaszel – prawoślaz, tymianek, babka lancetowata

stragan z ziołami
Image by LifetimeStock.com

Wykrztuśne działanie ziół pomaga na kaszel. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomocne mogą okazać się inhalacje, napary oraz płukanki. Efekt wykrztuśny dają na przykład: tymianek, prawoślaz, czy podbiał.

Napar z tymianku na kaszel

Tymianek, zwany także macierzanką, zawiera tymol i karwol, czyli olejki, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Ekstrakt z tymianku jest składnikiem wielu lekarstw na ból gardła i na kaszel. Płukanie gardła naparem z gałązek tymianku zabija bakterie i działa wykrztuśnie.

 

Przygotowanie naparu z tymianku polega na zalaniu łyżki ziela szklanką wrzątku. Po 15 minutach parzenia, napar odcedza się. Nie powinno się stosować takiej kuracji przez długi czas, bo olejki zawarte w macierzance mogą w nadmiarze działać toksycznie.

Zioła wykrztuśne – prawoślaz

Malwa, czyli prawoślaz to cenny składnik wielu syropów wykrztuśnych. Działa osłaniająco na gardło i łagodzi podrażnienia, które powodują kaszel. Do przygotowania wywaru z prawoślazu należy łyżkę rozdrobnionego korzenia malwy zalać szklanką zimnej wody. Trzeba to zostawić na pół godziny, a później zagotować przez około 5-10 minut. Po zagotowaniu należy odczekać około kwadransa i przecedzić napój. Szklankę naparu należy pić trzy razy dzienne.

Podbiał ułatwia odkrztuszanie

Podbiał łagodzi ból gardła. Szczególnie polecany jest palaczom, którzy zmagają się z tzw. „chrypką palacza” oraz suchym kaszlem. Liście tego ziela wpływają łagodząco na stany zapalne dróg oddechowych. Aby przygotować napar z podbiału należy zalać szklanką wrzątku łyżeczkę liści. Tak przygotowany specyfik trzeba pić 3 razy dziennie.


Więcej na temat medycyna naturalna zioła
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33