zużyte chusteczki do nosa
Flickr/Traci Lawson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Odetchnij z ulgą, czyli poradź sobie z chorymi zatokami bez wizyty u lekarza

zużyte chusteczki do nosa
Flickr/Traci Lawson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Domowe sposoby na zatoki to skuteczna broń w walce z infekcją. Kiedy zauważysz pierwsze objawy, nie czekaj, aż zatkany nos przerodzi się w zapalenie zatok. Udrożnij drogi oddechowe bez sięgania do apteczki.

Zabiegi inhalacyjne na zatoki

Idealne na dolegliwości związane z zatkanymi zatokami są inhalacje, które mają działania oczyszczające. Nadają się do nich zwłaszcza olejki z eukaliptusa, geranium, krwawnika, lawendy bądź rumianku. Wystarczy zmieszać kilka kropel w misce z zagotowaną wodą, pochylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i głęboko oddychać. Do inhalacji nadają się również zioła – mięta pieprzowa, tymianek, szałwia czy skrzyp.

Okłady i kompresy

Na chore zatoki pomagają też ciepłe okłady z soli albo z gorczycy. Produkty te podgrzewa się na patelni, a potem wsypuje do płóciennego woreczka, który należy przykładać do oczu i policzków przez ok. pół godziny. Należy uważać, by okłady nie były zbyt gorące. Można je stosować kilka razy w ciągu dnia, podobnie jak okłady z grochu, który po kilku minutach pieczenia w piekarniku nagrzanym do temperatury 60 stopni, również wsypuje się do woreczka z materiału. Można także robić okłady z ziemniaków. Warzywa po ugotowaniu owija się w ręcznik i przykłada w okolice nasady nosa. Równie skuteczne są kompresy z siemienia lnianego. 5 łyżek siemienia należy zagotować w wodzie i powstałą papkę układać na bolących miejscach.

Maści na zatoki

Domowy sposób na zatoki to także stosowanie aromatycznych maści, których zadaniem jest udrażnianie. Świetnie sprawdzają się maści rozmarynowe, sosnowe, eukaliptusowe oraz jałowcowe i kamforowe. Mają działanie rozgrzewające i udrożniają zatkany nos. Już niewielka ilość wmasowana w czoło i skronie przynosi ulgę. Maści najlepiej stosować na noc. Ich efektywniejsze działanie zapewnia przewiązanie nasmarowanych miejsc przepaską.

Oczyszczający czosnek

Bardzo silne działanie udrażniające ma czosnek. Można się nim leczyć na rozmaite sposoby – pomagają inhalacje, nalewki z jego dodatkiem, syropy na bazie czosnku i cebuli, a także jedzenie go z chlebem czy z mlekiem.

 

Herbatki rozgrzewające

W kuracji nie może zabraknąć też rozgrzewających herbatek. Oprócz tych tradycyjnych – malinowej i lipowej – warto wypróbować herbatkę imbirową i cynamonową, które nie tylko rozgrzewają, ale i udrażniają drogi oddechowe.

 

Więcej na temat przeziębienie
Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01