Zioła w doniczce
©powerstock/Fotolia

Zioła, soki i nasiona jako domowe sposoby na zgagę

Zioła w doniczce
©powerstock/Fotolia

Domowe sposoby na zgagę są zdrowe i bezpieczne dla wątroby. Jeśli więc nie chcesz jej obciążać połykaniem tabletek, doceń zielnik i grządki – to tam znajdziesz najcenniejsze lekarstwa.

Lecznicze napary

Najczęściej na zgagę sporządza się herbatki ziołowe. Kminek zalany szklanką wrzątku i parzony przez 10 minut neutralizuje kwasy żołądkowe. Podobne działanie mają takie zioła, jak: anyż, koper włoski, rumianek, prawoślaz lekarski czy cynamonowiec. Sprawdzają się również przyprawy korzenne, takie jak imbir. Łyżeczka świeżo startego imbiru lekarskiego zaparzona w szklance wrzątku potrafi przynieść natychmiastową ulgę.

Siemię, lukrecja, gorczyca

Warto wypróbować także kisiel z siemienia lnianego, który działa osłonowo na układ pokarmowy oraz nasiona gorczycy białej zaparzone w wodzie. Kisiel gotuje się przez 15 min na 2 łyżkach siemienia zalanego szklanką wody z dodatkiem 2-3 łyżek soku (np. malinowego). Wywar z gorczycy (łyżkę nasion zalej szklanką wody i gotuj 5 minut – pij pół szklanki po posiłku) po ostygnięciu należy pić razem z nasionami. Naturalnym lekarstwem są też preparaty na bazie lukrecji, głównie specjalne gumy do żucia dostępne w aptekach bez recepty, które neutralizują uczucie palącego przełyku.

Soki i mikstury

Można pić również sok z aloesu, najlepiej ok. 20 minut przed posiłkiem. Wystarczy 100 ml, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi. Inne napoje, których skuteczność jest potwierdzana przez wielu chorych to pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilka kropel soku z cytryny w szklance ciepłej wody, a także soki o zasadowym odczynie: z marchwi, buraka, ogórka, rzodkiewki.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Nie istnieje jeden skuteczny domowy sposób na zgagę. Efektywność naturalnych metod zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, najlepiej wypróbować kilka możliwości i wybrać te, które są dla nas odpowiednie. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają, nieodzowne jest leczenie farmakologiczne. Pamiętajmy, że stale powtarzającego się pieczenia w okolicach mostka nie wolno bagatelizować – może to być objaw innej, groźniejszej choroby. 

Więcej na temat zgaga zioła
Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23