Ludzie z ładnym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com

Wybielanie zębów wodą utlenioną jest nieskuteczne i nieszkodliwe

Ludzie z ładnym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com

Wybielanie zębów wodą utlenioną to mit. Nadtlenek wodoru, a więc związek chemiczny, z którego zrobiona jest woda utleniona, stosuje się do wybielania zębów. Jednak wówczas ma on stężenie 30% i wolno używać go tylko w gabinetach stomatologicznych. Woda utleniona to roztwór zaledwie trzyprocentowy, dlatego trudno spodziewać się po nim spektakularnych, a nawet jakichkolwiek wybielających efektów. Zazwyczaj płukanie jamy ustnej wodą utlenioną nie powoduje też skutków ubocznych.

Brak efektów wybielania zębów wodą utlenioną

Chociaż woda utleniona jest roztworem nadtlenku wodoru, używanego podczas profesjonalnych zabiegów wybielania zębów, to nie jest w stanie dokonać tego samego. A to za sprawą niskiego stężenia wynoszącego 3%. Wybielanie zębów wodą utlenioną jest więc mitem. Czasem zaleca się płukanki gardła w stanach zapalnych jako leczenie pomocnicze. Woda utleniona trzymana zbyt długo w jamie ustnej może podrażnić dziąsła.

Skuteczność nadtlenku wodoru w wybielaniu zębów

Podczas zabiegów wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych używa się nadtlenku wodoru o stężeniu 30% w połączeniu z nadtlenkiem karbamidu i innymi substancjami. Substancja chemiczna o tak dużym stężeniu ma właściwości żrące i jej używanie jest zakazane bez kontroli specjalisty. Odpowiednie proporcje i zachodzące reakcje chemiczne sprawiają, że osiągany jest maksymalny efekt, natomiast szkody są minimalizowane. Po wybielaniu zębów u dentysty mogą być one nadwrażliwe przez krótki czas. Dlatego szczególnie ważne jest dopasowanie odpowiedniej metody przez stomatologa dla pacjenta.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05