uśmiech brunetki
Flickr/Tetsumo/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Domowe metody wybielania zębów: sól, soda oczyszczona i węgiel

uśmiech brunetki
Flickr/Tetsumo/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka kobiety, dlatego wiele z nas szuka sposobów na wybielenie zębów. Które z nich są skuteczne, które nie przynoszą efektu, a które zamiast spełniać swoje zadanie, szkodzą zębom?

Środki na wybielanie zębów dostępne w aptece

Najbardziej efektywne są profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych, lecz poważnie uszczuplają one zawartość portfela. A co z tańszymi sposobami? Paski do wybielania dostępne w aptece, tak samo jak uniwersalne szyny wybielające do wypełniania żelem czy specjalne pasty do zębów najczęściej przynoszą ledwie zauważalny efekt, a w niektórych wypadkach – nie działają w ogóle.

Samodzielne wybielanie zębów

Nie wszyscy jednak ograniczają się do wyboru pomiędzy wizytą u dentysty, a kupnem środków dostępnych w aptece. Można zaobserwować – zwłaszcza w internecie – prawdziwą lawinę instruktaży i recept na wybielanie zębów w domu, przy użyciu naturalnych produktów. Jednak dentyści ostrzegają: takie sposoby mogą być niebezpieczne! Poważnie zagrożone jest zwłaszcza szkliwo, którego uszkodzenia prowadzą do nadwrażliwości zębów, a nawet do próchnicy.

Sól, soda oczyszczona, cytryna, proszek do pieczenia, węgiel leczniczy

Naturalne środki do wybielania zębów najczęściej polecane są nieświadomym internautom przez równie nieświadomych blogerów czy pseudoekspertów. Wszystkie sieją prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej, co odbija się zwłaszcza na zdrowiu zębów.

 

Sól obniża pH, a więc wytwarza kwaśne środowisko, w którym dochodzi do demineralizacji szkliwa, skąd już tylko krok do próchnicy. Tak zakwaszone środowisko to również raj dla bakterii chorobotwórczych. Poza tym sól, dokładnie tak samo jak soda oczyszczona, niszczy szkliwo w sposób mechaniczny. Tak osłabione staje się ono bardziej podatne na przebarwienia. Skala ubytków jest porównywalna do tej, która zostałaby wywołana wycieraniem zębów papierem ściernym! Także i z tego powodu nie wolno stosować proszku do pieczenia zmieszanego z sokiem z cytryny, choć często trafiają się i takie porady. To prawdziwa mieszanka wybuchowa – proszek wyciera szkliwo, a sok z cytryny zawiera mnóstwo kwasów, które je zmiękczają. A więc również płukanki z soku z cytryny jako metodę na wybielenie zębów lepiej włożyć między bajki. Tym sposobem można zafundować sobie jedynie ból zębów po zetknięciu z zimnym, ciepłym, słodkim czy kwaśnym pokarmem. Skuteczność ostatniego z wymienionych środków – węgla leczniczego – jest wątpliwa, a jego rozgniatanie na zębach wywołuje „efekt papieru ściernego”.

 

Porady od dentysty

Uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy jest w zasięgu twoich możliwości. Powinnaś tylko – zamiast sięgać po podejrzane metody o niepotwierdzonej skuteczności – skonsultować się ze swoim dentystą, który da ci wskazówki, jak przeprowadzić zabieg wybielania zębów w sposób bezpieczny. Unikniesz wtedy konieczności długotrwałego leczenia ubytków powstałych w wyniku nieświadomego działania na własną szkodę.


Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47