Plastry cytryny
© olllinka2/Fotolia.com

Cytryna nie tylko poprawia odporność, ale i leczy. Sok z tego owocu oczyszcza nerki, normalizuje przemianę materii, wpływa też na stan włosów i cery. Hormony fitoestrogenowe zawarte w cytrynie łagodzą objawy menopauzy.

Sok z cytryny na nerki i układ kostny

Kwas cytrynowy w organizmie wiąże się z wapniem. Efektem tego procesu jest tworzenie się substancji, która w wyniku rozpuszczania zaopatruje organizm w wapń i fosfor. Pierwiastki te wpływają pozytywnie na regenerację tkanki kostnej i przemianę materii. Ponadto sok z cytryny zmniejsza łaknienie i wspiera usuwanie soli z organizmu. Cytryna ma właściwości lecznicze również przy występowaniu kamieni nerkowych. Picie soku z tego owocu oczyszcza nerki, czego efektem jest zmiana koloru moczu a czasem występowanie w nim osadu. Kwas cytrynowy zabija bakterie, dlatego warto wykorzystywać jego właściwości lecznicze, gdy męczy nas ból gardła. Chore gardło odkazi np. ssanie plasterka cytryny przez kilkanaście minut. Dwutygodniowa terapia znacząco wpłynie też na poprawę stanu dziąseł (np. w parodontozie). Żeby uzyskać efekt, jamę ustną należy płukać przegotowaną wodą z dodatkiem soku cytrynowego.

Działanie cytryny na włosy i skórę

Szara i zmęczona cera postarza i sprawia, że człowiek wygląda, jakby był chory. Zaradzić temu może sok z cytryny. Zawiera on witaminę C, powszechnie stosowaną w kosmetykach przeznaczonych dla cery wymagającej odświeżenia i przywrócenia blasku. Oprócz tego cytryna zawiera fitoestrogeny. Są to związki organiczne działające jak estrogeny, hormony żeńskie. Fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy, mogą też obniżać ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Spowalniają starzenie się skóry i proces powstawania zmarszczek.

Cytryna na trawienie i układ krwionośny

Cytryna wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy. Normalizuje trawienie, poprawia regularność wypróżnień, usuwa zgagę, pomaga przy nudnościach. Owoc działa w ten sposób, ponieważ wspiera pracę wątroby, stymulując produkowanie żółci. Cytryna pomoże również w odchudzaniu – odtruwa organizm, ma działanie antyoksydacyjne i hamuje łaknienie. Oprócz tego spożywanie cytryny poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału i udaru niedokrwiennego mózgu. Właściwości lecznicze cytryny były wykorzystywane nawet w walce z malarią i cholerą.