Młoda kobieta stoi przy recepcji w gabinecie ginekologicznym
©JackF/Fotolia

Przygotuj się do badania ginekologicznego

Młoda kobieta stoi przy recepcji w gabinecie ginekologicznym
©JackF/Fotolia

Wizyta u ginekologa podczas okresu może być krępująca, ale wtedy właśnie lekarz wyjmuje lub zakłada spiralę domaciczną. Depilacja przed wizytą u ginekologa jest kwestią indywidualną – gładka skóra okolic intymnych ułatwia lekarzowi badanie i eliminuje ryzyko wplątania się wziernika we włosy.

 

Najlepiej odwiedzić gabinet ginekologiczny, gdy dziewczyna dopiero planuje rozpoczęcie współżycia. Lekarz pomoże dobrać najskuteczniejszą metodę zapobiegnięcia niechcianej ciąży i przeprowadzi bezbolesne badanie.

Wizyta u ginekologa: czy depilacja jest konieczna?

Owłosienie w okolicach intymnych pełni rolę ochronną, zabezpiecza drogi rodne przed bakteriami. Zbierają się jednak na nim ludzkie wydzieliny, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, a brak dostępu powietrza do skóry może wywoływać znaczny dyskomfort. Gładka skóra jest znacznie bardziej przystępna dla lekarza wykonującego badania. Nie ma również możliwości przeoczenia jakichkolwiek zmian skórnych w trakcie badania – lekarz zauważy każdą nieprawidłowość. Nie ma konieczności całkowitego usuwania owłosienia specjalnie przed wizytą u ginekologa.

Czy dziewica może iść na wizytę u ginekologa?

Najlepszy czas na pierwszą wizytę u ginekologa to okres po pojawieniu się pierwszej miesiączki a przed rozpoczęciem współżycia. Niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego, po zaobserwowaniu, których należy umówić się na wizytę to:

 

  • pieczenie,
  • upławy,
  • zatrzymanie miesiączki, jej nieregularność lub obfitość,
  • bóle podbrzusza,
  • zaburzony rozwój sutków,
  • powiększenie łechtaczki,
  • otyłość,
  • łysienie,
  • nasilony trądzik,
  • powiększający się obwód brzucha.

 

Do lekarza trzeba zabrać legitymację szkolną lub dokument potwierdzający numer PESEL (do gabinetu prywatnego). Bez zgody jednego z rodziców ginekolog nie może przepisać nastolatce poniżej 18. roku życia środków antykoncepcyjnych. Lekarz nie musi jednak informować rodziców lub opiekunów prawnych, czy dziewczyna jest jeszcze dziewicą. Jeżeli zaobserwuje natomiast, że dziecko poniżej 14. roku życia rozpoczęło życie seksualne, ma obowiązek zawiadomienia o tym prokuratury. U dziewic nie ma potrzeby wykonywania badań ginekologicznych przez pochwę. Wzierniki dziecięce lub waginoskop są stosowane jedynie w przypadkach podejrzanych krwawień lub wad rozwojowych.

Wizyta u ginekologa podczas okresu

Badanie ginekologiczne w trakcie okresu jest możliwe. Wtedy można się np. umówić z lekarzem na założenie lub wyjęcie spirali domacicznej. Natomiast okres uniemożliwia pobieranie wymazu do przeprowadzenia cytologii. Najbezpieczniej zgłosić się na wizytę w ciągu 10 dni od zakończenia krwawienia. Występuje wtedy najmniejszy dyskomfort, kobieta jest po zespole napięcia przedmiesiączkowego, przed jajeczkowaniem i łatwo zbadać jej piersi.

 

Więcej na temat ginekologia
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33