Kobieta o pięknych włosach
© blackday/Fotolia.com

Domowe wcierki do włosów z ziół

Kobieta o pięknych włosach
© blackday/Fotolia.com

Wcierki do włosów to rodzaje odżywek, które mają bardzo wodnistą konsystencję. Nie nakłada się ich na całą długość włosów, a jedynie wciera w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż.

Jak stosować wcierki do włosów?

Żeby wcierka do włosów była skuteczna, nie może być stosowana na szybko, byle jak i tylko okazjonalnie. To samo tyczy się wszystkich długofalowych działań na włosy – stosowania odżywek czy olejowania włosów.

 

Wcierka powinna być stosowana:

 

  • systematycznie – najlepiej codziennie, szczególnie gdy nie zawiera olejków, które mogą szybciej przetłuścić skórę i wpłynąć na nieestetyczny wygląd włosów po aplikacji;

 

  • gdy włosy są suche lub już lekko podsuszone – stosowanie wcierki gdy włosy są mokre, tuż po umyciu głowy, może ją rozrzedzić, a przez to osłabić działanie. Jeśli wcierka w składzie ma olejki, nałóż ją 2-3 godziny przed umyciem włosów;

 

  • tylko na skórę głowy – najprościej jest zacząć nakładanie jej od przedziałka. Żeby robić to precyzyjniej, możesz użyć atomizera lub pipety;

 

  • przez dłuższy okres – efekty stosowania wcierek do włosów, szczególnie wcierek na porost włosów, są widoczne od 2 do nawet 4 tygodni po rozpoczęciu kuracji. Uzbrój się w cierpliwość, bo warto.

Jak zrobić domowe wcierki na włosy?

Wcierki do włosów robi się po prostu zaparzając suszone zioła. To, jakie działanie będzie miała wcierka, zależy oczywiście od wyboru ziół – skrzyp polny wzmocni włosy, mięta pieprzowa pobudzi porost, a kozieradka zapobiega ich wypadaniu.

Przepis na domową wcierkę na porost włosów

Wsyp do szklanki po łyżeczce następujących ziół:

  • mięta pieprzowa,
  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • szałwia,
  • łopian.

Całość zalej wrzątkiem i pozostaw na kwadrans do zaparzenia. W drugiej szklance zaparz kawę z trzech łyżeczek. W międzyczasie pokrój drobno cebulę i dodaj do niej 2 łyżeczki wody – pozostaw pod przykryciem, by puściła sok. Gdy wszystko już się ochłodzi, przecedź napary, kawę i cebulę przez sitko i wymieszaj. Jeśli nie chcesz trzymać wcierki w lodówce, dodaj łyżkę spirytusu do zakonserwowania jej. Przelej do atomizera. Aby poprawić jej zapach, możesz dodać parę kropli lawendowego olejku eterycznego, który dodatkowo pobudzi krążenie – zwróć jednak uwagę czy nie będzie ci przetłuszczał włosów u nasady. Jeśli zapach cebuli jest dla ciebie nie do zniesienia, możesz z niej zrezygnować, ale dodaj wtedy trochę więcej mięty pieprzowej.

 

Więcej na temat pielęgnacja włosów zioła
Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47