tymianek
©Diana Taliun/Fotolia

Zwalczanie trądziku tymiankiem – napar, maseczka i tonik

tymianek
©Diana Taliun/Fotolia

Tymianek jest najlepszym naturalnym lekarstwem na trądzik. Tymianek kontroluje wydzielanie sebum, zwęża pory, działa antybakteryjnie, a przede wszystkim nie wysusza, tak jak mają to w zwyczaju silnie działające leki przeciwtrądzikowe.

 

Tymianek jest ziołem mającym drobne listki oraz fioletowe kwiaty, rośnie w Polsce od czerwca do lipca. Głównym składnikiem tymianku odpowiedzialnym za jego dobroczynne właściwości jest olejek eteryczny składający się z tymolu oraz karwakrolu.

Tymianek skutecznym lekiem na trądzik

Tymianek zawiera witaminę A, B2 (ryboflawinę), C, kwas foliowy oraz minerały takie jak: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk. Tymianek ma właściwości przeciwzapalne, odkażające oraz przeciwgrzybiczne. Pomaga zwalczać krostki i zapobiega powstawaniu nowych. Stosowanie tymianku bezpośrednio na skórę w postaci toniku czy maseczki pomaga również na przebarwienia potrądzikowe oraz zapobiega nadmiernemu łojotokowi.

 

Tymianek jest głównym składnikiem kremów i żeli przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Jest o wiele skuteczniejszy i szybszy od nadtlenku benzoilu i – co najważniejsze – nie wysusza skóry tak, jak może robić to nadtlenek benzoilu.

Przepisy na domowe leki z tymianku zwalczające trądzik

Tonik z tymianku: łyżka ususzonego tymianku i szklanka wrzątku – te dwa składniki należy parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie otrzymujemy tonik z tymianku, którym należy przemywać skórę twarzy podczas codziennej pielęgnacji.

 

Maseczka tymiankowa: maseczkę można przygotować z resztek po toniku. Trzeba jedynie zblendować zaparzony i odcedzony tymianek. Tak przygotowaną miksturę nakładać na 15 minut na miejsca dotknięte trądzikiem.

Na co należy uważać, stosując tymianek?

Zaleca się, aby nie nadużywać tymianku i produktów z niego wytworzonych. Tymianek zawiera tymol – silnie trujący składnik, który przyjmowany w nadmiarze może spowodować poważne uszkodzenie nerek, wątroby, układu nerwowego, może nawet doprowadzić do śmierci. Kobiety w ciąży także powinny uważać na tymianek – jego nadmiar może się przyczynić do skurczów macicy.

 

Więcej na temat trądzik zioła
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39