Kobieta z krótkimi włosami
Flickr/CGehlen/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Test na owulację – kiedy płodność jest najwyższa

Kobieta z krótkimi włosami
Flickr/CGehlen/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Testy owulacyjne wspomagają proces monitorowania jajeczkowania. W ten sposób łatwo określisz, kiedy rozpoczyna się owulacja i zaplanujesz optymalny termin zapłodnienia.

Działanie testów owulacyjnych

Sposób działania testów jest prosty – mają wykryć w moczu kobiety hormon luteinizujący LH, którego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed rozpoczęciem owulacji. Dokładne określenie dnia rozpoczynającego się jajeczkowania jest bardzo przydatne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Najbardziej miarodajny wynik otrzymamy, gdy test wykonamy wieczorem, ponieważ poziom hormonu LH jest wtedy najwyższy.

 

Testy przeprowadza się podobnie jak test ciążowy, nanosząc niewielką ilość moczu na specjalne płytki lub paski nasączone substancją aktywną. Testy należy przeprowadzać przez kilka kolejnych dni, przypadających na tę część cyklu, gdy powinno wystąpić jajeczkowanie. Owulacja, czyli właśnie jajeczkowanie, występuje między 12 a 18 dniem cyklu menstruacyjnego. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesiączkowego.

Rodzaje testów owulacyjnych:

Na rynku farmaceutycznym bez recepty dostępne są trzy rodzaje testów:

  • strumieniowe – (pałeczki), w których końcówkę testu utrzymujemy kilka sekund pod strumieniem moczu;
  • płytkowe – łatwe w wykonaniu i higieniczne, przy pomocy specjalnej pipety na płytce testowej należy umieścić kilka kropel moczu; wynik testu płytkowego pojawia się błyskawicznie;
  • paskowe – najtańszy rodzaj testów, pasek testowy zostaje zanurzony w sterylnym pojemniku z moczem.

 

Ceny testów wahają się od 20 do 80 zł. Standardowe opakowanie zawiera 5 jednorazowych testów. Użycie testów owulacyjnych rozpoczynamy w połowie cyklu i trwa ono do pojawienia się dwóch wyraźnych kresek, które informują o wysokim stężeniu hormonu luteinizującego, czyli zbliżającej się owulacji. Skuteczność testów oscyluje w okolicach 99% – problem ich wiarygodności wiąże się z faktem, że podniesiony poziom hormonu LH nie zawsze związany jest z uwolnieniem jajeczka i w trakcie jednego cyklu może pojawić się kilkakrotnie.


Więcej na temat ciąża owulacja
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22