Olejek szałwiowy i liść świeżej szałwi.
©fortyforks/Fotolia

Szałwia na problemy ze skórą

Olejek szałwiowy i liść świeżej szałwi.
©fortyforks/Fotolia

Do leczenia trądziku szałwią można stosować gotowe kosmetyki lub przygotowane samodzielnie napary i kąpiele parowe. Szałwia działa oczyszczająco, dezynfekująco i przeciwzapalnie. Hamuje rozwój chorobotwórczych patogenów, przyspiesza regenerację naskórka i redukuje nadmierny łojotok.

Szałwia na problemy skórne: trądzik, grzybicę i wypryski

Szałwia to ziele o szerokim zastosowaniu. Może być stosowana w leczeniu nadmiernej potliwości, ale wykorzystywana jest także w problemach ze skórą lub włosami. Szałwia zawiera flawonoidy oraz olejek eteryczny, którym zawdzięcza dobroczynny wpływ na skórę. Szałwia pomaga w walce z trądzikiem, leczy wypryski, grzybicę i ogranicza rozprzestrzenianie się zmian w łuszczycy. Zawarte w składzie szałwii związki mineralne odżywiają skórę, a fitohormony i witaminy (C, P i B1) opóźniają proces starzenia.

Zastosowanie szałwii na trądzik: żele, toniki, herbatka z szałwii i kąpiele parowe

Szałwia zmniejsza zmiany trądzikowe i redukuje nadmierny łojotok. Żele lub toniki oczyszczające z szałwią działają na skórę od zewnątrz. Wysuszają wykwity i przyspieszają proces regeneracji skóry. Oprócz gotowych kosmetyków zawierających wyciąg z szałwii, na problemy z trądzikiem pomogą także napary i kąpiele parowe z dodatkiem szałwii.

 

  • napar z szałwii – łyżkę suszonej szałwii zalej wrzątkiem (150 ml) i odstaw pod przykryciem do zaparzenia na ok. 10-15 minut. Tak przygotowany napar z szałwii należy pić raz dziennie przed snem.

 

kąpiel parowa – nazywana potocznie „parówką”. Garść suszonej szałwii należy wsypać do miski i zalać litrem wrzątku. Następnie należy zamknąć oczy i pochylić głowę nad miską z parującą wodą. Kąpiel parowa powinna trwać do pięciu minut. Parówka rozszerzy zatkane pory i ułatwi dalsze oczyszczanie twarzy żelem, tonikiem lub peelingiem


Więcej na temat trądzik zmiany skórne zioła
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31