Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
©kanachaifoto/Fotolia.com

Domowe sposoby na odstraszenie meszek - jak pozbyć się niebezpiecznych owadów?

Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
©kanachaifoto/Fotolia.com

Domowe sposoby na meszki pomogą pozbyć się natrętnych owadów. Małe muszki mają bardzo bolesne ukąszenia, które mogą powodować silne reakcje alergiczne. Maj to początek sezonu na komary i meszki, których ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne. Duże stężenie jadu meszki może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć.

Meszki to małe owady z krótkimi skrzydełkami, które powszechnie występują w Polsce. Ludzi i zwierzęta kąsają osobniki rodzaju żeńskiego, które potrzebują naszej krwi do rozwoju jajeczek. Są aktywne po południu i wieczorem, a ich ślina jest toksyczna i może powodować silne reakcje alergiczne.

Dlaczego meszki są takie niebezpieczne?

Ślina meszek zawiera toksynę groźną dla organizmu człowieka. Po ugryzieniu meszki na naszej skórze pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie. Częstymi objawami są także gorączka, bóle głowy i stawów. Duża ilość jadu w ciele człowieka może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć.

Jak chronić się przed meszkami?

W okresie maja i czerwca warto wprowadzić podstawowe środki ostrożności przeciwko meszkom:

 1. wieczorami nosić długi rękaw i długie spodnie
 2. unikać dużych zbiorników wodnych 
 3. nie wchodzić w zarośla czy do lasu
 4. jak najczęściej brać prysznic
 5. smarować się odstraszającymi olejkami eterycznymi
 6. wieczorami używać sprayów przeciwko owadom

Naturalne sposoby na odstraszenie meszek

Rośliny odstraszające meszki

Owady nie przepadają za roślinami o intensywnym, cytrusowym zapachu. Najbardziej odstrasza je lawenda, kocimiętka, a także świeże zioła: tymianek, mięta, szałwia i oregano. Rośliny, które odstraszają meszki, pięknie pachną i można ich używać do rozmaitych potraw.

Stosowanie witamy B odstrasza meszki

Meszki, komary i kleszcze zwabia zapach potu człowieka. Regularne przyjmowanie witaminy B zmienia zapach naszego potu, który staje się nieprzyjemny dla uciążliwych owadów.

Moskitiera na okna

Jeśli w naszym domu często pojawiają się meszki i inne owady, warto założyć moskitierę na okna. Drobna siateczka stanowi barierę, której nie da się przekroczyć. To doskonały sposób na pozbycie się meszek z domu.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne działają podobnie jak rośliny - odstraszają intensywnymi zapachami. Olejki zapachowe, które najbardziej drażnią meszki to:

 • eukaliptus, 
 • geranium,
 • cytryna,
 • mięta,
 • rozmaryn.

Przed użyciem olejków na skórę, powinno się je rozcieńczyć z wodą. Duże stężenie olejków eterycznych może być niebezpieczne dla skóry i organizmu człowieka.

Łagodzenie objawów ukąszenia meszki

Tanim i łatwym sposobem na złagodzenie objawów ukąszenia jest posmarowanie skóry octem, wodą utlenioną bądź gencjaną. Warto przez kilka dni przyjmować wapno, które łagodzi objawy alergii. Można również stosować maści, które zmniejszą odczyn alergiczny na skórze.

 

Więcej na temat domowe sposoby Alergia
Przeładuj

TYLKO U NAS: Chris z "Hotelu Paradise" i jego ukochana Monika chcą wziąć ślub! "Stworzymy prawdziwą rodzinę"

zobacz 01:48