Stopy
Image by Lifetimestock.com

Nagniotki na stopach: jak się ich pozbyć?

Stopy
Image by Lifetimestock.com

Nagniotki na stopach powstają przede wszystkim z powodu źle dobranego obuwia, niepoprawnego stylu chodzenia lub stojącego trybu życia. To defekt nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Aby pozbyć się nagniotków ze stóp powinniśmy przede wszystkim zgłosić się do ortopedy, żeby zbadał, czy nie są one konsekwencją wady postawy. Możemy także problem rozwiązać domowymi sposobami, m.in. moczeniem nóg w wodzie z mydłem.

 

Nagniotki na stopach źle wyglądają – to zgrubienia pojawiające się na podeszwie stopy i palcach stóp, które są sztywne i przybierają odcień żółtawy. Zdarza się, że sprawiają ból przy każdym kroku i mamy problem z poruszaniem się.

Nagniotki na stopach: jak sobie z nimi poradzić?

Na samym początku powinniśmy się zgłosić do lekarza – dermatologa, który oceni, czy zmiana skórna nie jest poważnym problemem dermatologicznym. Powinniśmy się również pojawić w innym gabinecie – ortopedycznym, aby upewnić się, że wada postawy i styl chodzenia nie są powodem powstałych nagniotków. Gdy będziemy mieć pewność, że jest to konsekwencja tylko i wyłącznie nadmiernego chodzenia, możemy spróbować kilku domowych sposobów:

1. Moczenie stóp w wodzie z mydłem – rozmiękcza nagniotki, sprawia, że skóra podeszwy stopy staje się delikatniejsza i bardziej miękka. Mydło możemy zastąpić naparem z rumianku.

Korzystanie z pumeksu – po moczeniu nóg lub jeszcze w jego trakcie możemy usunąć zgrubiały naskórek za pomocą pumeksu.

2. Peeling – korzystanie z gruboziarnistych peelingów również korzystnie wpłynie na kondycję stóp i zadziała podobnie jak pumeks – usunie zgrubiały naskórek.

3. Krem zmiękczający – korzystanie z produktów kosmetycznych lub farmakologicznych o działaniu zmiękczającym (np. krem z mocznikiem lub allantoiną) sprawią, że podeszwa stopy stanie się miękka i delikatniejsza.

4. Zmiana obuwia – jeżeli mamy buty o twardej podeszwie lub są zbyt ciasne, należy je jak najszybciej wymienić. To one prawdopodobnie są przyczyną nagniotków. Dla zwiększenia komfortu, do każdego obuwia kupujmy również wkładki, które sprawią, że będziemy mieć bardziej miękkie podłoże.

Nagniotki na stopach: zabiegi operacyjne

Zabiegi, które wykonuje się na nagniotki to usuwanie za pomocą lasera, skalpela czy frezarki (jest to wygładzanie powierzchni stopy).

 

Wiele specyfików przeciwko nagniotkom znajduje się w aptekach – plastry, maści czy kremy. Jeżeli domowe sposoby nie zdają rezultatu, to zanim zdecydujemy się na zabieg chirurgiczny, spróbujmy wyleczyć problem drogą farmakologiczną. 

Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22