Kret w kretowisku
©Ingo Bartussek/Fotolia

Zwalczanie kretów – 4 sposoby na kreta

Kret w kretowisku
©Ingo Bartussek/Fotolia

Kret szkodzi, ponieważ zjada dżdżownice i żaby. Zwalczanie kretów jest niekiedy koniecznością – ssaki te niszczą starannie wypielęgnowany trawnik i powodują gnicie roślin.

Kret – cechy charakterystyczne

Kret to ssak żyjący pod ziemią, zwłaszcza w glebach wilgotnych i próchniczych. To zwierzę o długości 10-17 cm i krótkim ogonie. Krety żyją do 3 lat. Żywią się tym, co znajdą w glebie: dżdżownicami, ślimakami, larwami. Krety bardzo słabo widzą, ale moją doskonały słuch i węch.

Urządzenia wywołujące dźwięki i drgania – sposób na krety

Warto zainstalować w ogrodzie urządzenia drgające i emitujące wysokie dźwięki, np. połączenie wiatraka i deski lub drewniane kołki wbite w kretowisko, w które czasami ktoś będzie stukał. Skonstruowanie własnego odstraszacza kretów nie wymaga dużo pracy – wystarczy metalowy pręt z nałożoną na niego puszką (wiatr kołysze puszką, co jest bardzo irytujące dla kreta, który ma wyjątkowo wrażliwy słuch).

Elektroniczne odstraszacze kretów

Kret na pewno przemieści się, jeśli do walki z nim użyjemy odstraszaczy elektronicznych – do kupienia w sklepach. Może okazać się, że sposób ten trzeba co jakiś czas powtarzać.

Jak zwalczyć kreta za pomocą roślin?

Kreta odstraszy intensywny zapach, dlatego warto zasadzić w ogrodzie takie rośliny, jak: wilczomlecze, łobodę, bazylię czy aksamitki.

Spaliny – skuteczny sposób na kreta

Uciążliwego kreta pozbędziemy się używając spalin. Wąż ogrodowy należy włożyć do wyjścia z rury wydechowej traktora lub motoru, a drugi koniec do dziury wykopanej przez kreta. Jest to skuteczny odstraszacz kretów – ssaki na pewno zmienią terytorium bytowania.

Przenoszenie kreta w inne miejsce

Kreta można przenieść w miejsce, w którym nie będzie nam przeszkadzał (pamiętajmy, że w Polsce prawo zabrania zabijania kretów). Aby to zrobić można go złapać w chwili, gdy wyrzuca ziemię lub ustawić pułapkę, utworzoną ze słoika umieszczonego częściowo w ziemi (ważne, aby otwór był na poziomie powierzchni korytarza).

Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41