rozsypana soda
Pixabay/ kaboompics/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

3 zastosowania sody kaustycznej: czyszczenie, udrażnianie rur i dezynfekcja

rozsypana soda
Pixabay/ kaboompics/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Soda kaustyczna to środek ogólnego zastosowania w domu i przemyśle. Ma działanie rozpuszczające, dezynfekujące i odtłuszczające.

Soda kaustyczna - zasady bezpieczeństwa

Soda kaustyczna to środek silnie żrący. Może powodować poważne poparzenia.

Zasady bezpiecznego użycia sody kaustycznej:

  1. Należy trzymać ją z daleka od dzieci i unikać kontaktu z oczami i skórą.
  2. Przygotowując preparaty na bazie sody kaustycznej, trzeba nosić gumowe rękawice i osłonę na twarz, aby nie wdychać pyłu.
  3. W przypadku kontaktu ze skórą lub dostania się sody kaustycznej do przełyku, należy wypłukać ją dużą ilością wody i natychmiast zgłosić się do lekarza.
  4. Nie należy wlewać wody do sody kaustycznej.
  5. Zawsze przygotowując preparat z sody kaustycznej, powinno się zachować właściwą kolejność i dodawać sodę do wody.

 

Zastosowanie sody kaustycznej

Udrażnianie rur za pomocą wodorotlenku sodu

Przy pomocy sody kaustycznej można udrażniać zatkane rury i zlewy. W tym celu należy wymieszać 100 gramów sody kaustycznej z litrem zimnej wody. Przygotowany roztwór wlewamy w zatkany odpływ i czekamy około 30 minut.

Szukasz sody kaustycznej, która idealnie udrożni Twoje rury? Pobierz oferowane przez Frisco kody i kup żel, który usunie złogi w rurach.

Soda kaustyczna - czyszczenie i dezynfekcja

Przygotowując roztwór z sody kaustycznej i wody można uzyskać środek czyszcząco-dezynfekujący. 125 gramów sody wymieszaj z pięcioma litrami zimnej wody. Tak przygotowanym roztworem można czyścić różne powierzchnie. Należy pamiętać, że po oczyszczeniu lub zdezynfekowaniu preparat trzeba wypłukać zimną wodą.

Czyszczenie ścieżek i podjazdów - zastosowanie sody kaustycznej

Soda kaustyczna może być wykorzystana do przygotowania środka, który pomoże oczyścić ścieżki i podjazdy wokół domu. 125 gramów sody wymieszaj z pięcioma litrami wody. Preparat wylej na chodnik i czyść szczotką z twardym włosiem. Środek pozostaw na powierzchni na około 20-30 minut i dokładnie spłucz dużą ilością zimnej wody.

Jak przechowywać sodę kaustyczną?

Sodę kaustyczną należy przechowywać w suchym miejscu i szczelnym, mocno zakręconym opakowaniu. Środek nie powinien być mieszany z innymi produktami czyszczącymi ani kwasami. Niewskazane jest czyszczenie sodą kaustyczną przedmiotów aluminiowych ani powierzchni lakierowanych i poliuretanowych.

Więcej na temat sprzątanie usuwanie plam
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08