opakowanie na soczewki kontaktowe
©Sawek/Fotolia.com

Soczewki kontaktowe do korekcji wzroku - najczęstsze błędy w ich pielęgnacji i użytkowaniu

opakowanie na soczewki kontaktowe
©Sawek/Fotolia.com

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia.

Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność czy starczowzroczność. Wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu noszenie soczewek jest bardzo komfortowe. Szkła kontaktowe można również nosić tylko w celach kosmetycznych. Kolorowe soczewki, bez mocy optycznej, zmieniają kolor oczu lub jedynie delikatnie podkreślają ich naturalną barwę.

Dobieranie soczewek bez konsultacji z okulistą

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który pomimo tego, że jest dostępny bez recepty, powinien być wybierany przez okulistę. Profesjonalne badanie wzroku pozwoli ocenić natężenie wady oraz dobrać najbardziej odpowiednią metodę jej korekcji. Podczas wizyty okulistycznej, lekarz poprosi również o założenie wybranych szkieł kontaktowych, aby za pomocą lampy szczelinowej ocenić, czy są one idealne dopasowane do oka i nie powodują uczucia dyskomfortu. Wybranie soczewek bez konsultacji lekarskiej grozi podrażnieniem oczu, a nawet ich uszkodzeniem.

Soczewki kontaktowe a brak higieny

Najczęstszym błędem, jaki popełnia się, użytkując szkła kontaktowe, jest nie stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być zawsze poprzedzone dokładnym umyciem dłoni, najlepiej delikatnym mydłem lub żelem antybakteryjnym. Na szkłach kontaktowych osadzają się zanieczyszczenia i osady białkowe. Soczewki miesięczne wymagają zatem codziennego mycia specjalnym płynem oraz przechowywania w pojemniku, aby usunąć z nich wszelkie drobnoustroje i brud, które mogłyby dostać się później do oczu. Czyszczenie szkieł kontaktowych zwykłą wodą, śliną czy mydłem może uszkodzić delikatny materiał z jakiego wykonana jest soczewka, a także doprowadzić do podrażnień oka.

Nieodpowiedni lub przeterminowany płyn do soczewek

Płyn do soczewek to podstawowy preparat do codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych miesięcznych. Dwa ich główne rodzaje to: preparaty do soczewek twardych oraz miękkich, których nie wolno ze sobą mieszać ani stosować zamiennie. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest brak kontroli nad datą ważności preparatu odkażającego.

Nieprzestrzeganie trybu noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe czy miesięczne przeznaczone są do użytku w czasie dnia. Szkła kontaktowe przed snem należy zdjąć z oczu. Używanie soczewek dłużej niż wynosi ich tryb noszenia może spowodować poważne pogorszenie się wzroku. Korekcyjne soczewki na noc służą tylko do ortokorekcji krótkowzroczności.

Więcej na temat okulary choroby oczu
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04